imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Промена на батерија по намалена цена!

Направи резервација и промени ја батеријата за 1.990 МКД.

Ајде да зборуваме за батериите


Тие се насекаде. Во телефони, таблети, лаптопи, дури и во автомобилите. Понекогаш тие работат тивко во позадина, понекогаш умираат на минусни температури или едноставно експлодираат. Што можат овие батерии, како тие работат и што предизвикува проблеми – ние бараме одговор на овие прашања.

Поминаа неколку години откако постојано ги следам неодамнешните технолошки вести. Оттогаш многу ветуваа британски научници, тајни лаборатории, вселенски технологии и нови процеси. Сè на сè, многу работи се сменија, создаваме и користиме се повеќе и повеќе елаборирани уреди. Но, постои тема која може да ги погоди техничките вести како молња секој пат.

Ако јас би имал десет раце, тогаш нема да имам доволно прсти за да бројам колку пати сме слушнале за револуција на батериите. Натриум-јон, нано цевки, цврсти батерии, јаглеродни нано топчиња – имавме сè. Се сеќавам на неколку статии од минатото со следните наслови: “Новата магична батерија ги предизвикува законите на физиката”, “Животот на оваа батерија може да се продолжи за 300%”, “Го нашле Светиот Грал на батериите”, “Новата супер батерија може да промени нешто” и така натаму.

И сега сме тука во 2018 година и наместо магични технологии, технолошките компании не мачат со проблеми со батеријата и намерно ги успоруваат iPhone-овите. Исто како што моравме да напишеме за експлозивниот Galaxy Note 7 и iPhone-ите кои се исклучуваат на ладна тампература. И ние имавме многу програми за менување на батеријата пред истите. Најсоодветна реакција е Confused Travolta meme.

Прашувам: Што се случи?

Или посоодветно е да прашам што не се случило. Револуција … воопшто не. Тие почнаа да ги развиваат Li-ion батериите кои ги користиме дури сега во 70-тите, а првите батерии во комерцијална употреба беа презентирани од Sony. Речиси 30 години. Без разлика дали имате најнов телефон, неговата употребливост зависи од технологијата од триесет години.

Ајде, навистина?! Без оглед на тоа што мојот телефон може да го скенира моето лице во 3D, дека неговата камера снима видео што би можело да биде проектирано во кината пред неколку години, дека капацитетот на пресметки што ги надминува НАСА кога успеале да слетаат на Месечината, дека нејзината густина на пиксели е погуста од резолуцијата на мојата ретина, но веднаш штом температурата достигне 0 степени, магијата ќе исчезне. Навистина разочарувачки.

Не, ова не е грешка на Apple, ниту на Samsung ниту било кој друг производител. Тешко е да се каже чија е грешката. Но, тешко можам да верувам дека нема решение. И ние треба да го прифатиме фактот дека ова е вина за сите технолошки гиганти и тоа е тоа?! Би се обложил дека ако првите пет најголеми компании соработуваат тие би можеле да постигнат нешто револуционерно. Дотогаш ги имаме овие лажни вести.

Но, што не е во ред со Li-ion батериите? Тие се предодредени на исчезнување. Проблемот кој беше на врвот со Apple не е нивен неуспех, туку општ проблем. Apple направил лошо што не им дозволил на своите корисници да знаат како успеале во ситуацијата и тие донеле одлука зад грб. Која е очигледно вистинската одлука, но би било прекрасно да се запознаат со сите.

Да сите батерии ќе станат бескорисни еднаш дури и во најгрижените раце. Поради нивната природа. Сите батерии кои во моментов се користат, ја трансформираат хемиската енергија во електронска форма. Тоа е метод на работа кој е сосема ист како галванската ќелија на батеријата што требаше да ја сретнете во средно училиште на час по хемија.

Постои анодна, катодна и електрода помеѓу нив. Електродата е како предавател кој ги “вклучува” јоните. На површината на аноди и катоди, јоните одат низ редукција или процес на оксидација. Во текот на овој процес, електроните течат – во случај на правилно поставување – и можеме да го користиме како електрична енергија.

Овој процес е реверзибилен, тоа се нарекува полнење. Во тој случај треба да ја придвижите електродата и катодата што укажува на реорганизација на јони во нивната основна состојба. Овие процеси не се сосема совршени. За време на секој циклус се случуваат неповратни хемиски реакции и по некое време ќе се случи балансот да го снема и батеријата ќе стане бескорисна.

Не можеме да предвидиме кое време ќе се случи. Тоа зависи од многу различни фактори. Како и капацитетот на батеријата, бројот на циклуси, количината на реагенси, температура, софтверски трикови и така натаму. Ова се работите што можат да бидат изманипулирани од страна на производителите за да се постигнат најдобро што можат. Колку поумен, подобро совладан и оптимизиран процес, толку подолго ќе трае батеријата. Но, не засекогаш.

Ова јасно стави до знаење зошто батериите умираат по некое време. Покрај целиот живот, секојдневните циклуси на полнење. Секој уред има свој критичен напон. Под таа граница батеријата едноставно умира. Која е очигледно 0 напон, целосно умирање на батериите буквално може да ги убие Li-ion батериите.

Затоа производителите избираат точка каде што уредот се исклучува за заштита на колото и сите податоци. Ако ја пропуштаат оваа цел, тогаш може да се појават ненадејни неуспеси. И проблемот на Apple беше мешавина на овие две. Рецептот е следен:

  • Има даден напон, под кој уредот умира
  • Бидејќи овие уреди стареат, постарите батерии имаат намалени капацитети
  • Модерната потрошувачка на мобилни процесори не е константна, таа варира од потребите за пресметки

И тоа е сосема доволно за да ги пронајдете сите причини за исклучување на телефоните. Процесот што ги прави процесорите преоптеретени може лесно да го исцеди напонот на батеријата под границата. Не само поради Apple, туку и со технологијата. А што е со другите производители? Истиот проблем го има кај сопствениците на Nexus 6P.

Што може да биде решение? Прво, тие не можат да сторат ништо, бидејќи тоа не е “нивниот проблем” и зависи од технологијата на батеријата. Тоа е судбината на Nexus 6P. Второ, тие можат да манипулираат со единствената променлива што можат: перформанси. Тие нема да дозволат процесите да ја исцедат батеријата под критичната точка. И тоа е она што Apple го одбра.

Ова не значи дека телефонот стана побавен воопшто, како што можеби мислите. Тоа значи дека максималните перформанси се намалуваат. Со други зборови: како да ја намалија максималната брзина на автомобилот од 350 км / ч до 200 км / ч, бидејќи со повеќе од 200 км / ч автомобилот ќе се сруши.

Но, најважен факт е дека во 2018 година ние навистина се занимаваме со таква застарена технологија и проблемот што го предизвикува. Наместо тоа, да создадеме решение со помалку компромиси. Значи:

Почитувани производители,

Ве молиме бидете сигурни дека ќе креирате батерија која нема да умре при ниски температури, ќе експлодира во мојата куќа, ќе биде бескорисна по 500 циклуси и евентуално доволно за полнење еднаш дневно.

Ви благодариме,

Сите ваши корисници

Извор: Apple Insider

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.