imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Промена на батерија по намалена цена!

Направи резервација и промени ја батеријата за 1.990 МКД.

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Ајде повторно да зборуваме за прашањето за приклучокот за слушалки!


Apple доби многу критики при објавувањето на iPhone 7 минатата година поради отстранувањето на приклучокот за слушалки. Не само новинарите за технологија, туку и секојдневните корисници се вклучија во некои прилично вжештени аргументи околу оваа одлука. Оттогаш помина една година, па ајде да погледнеме кој се покажа дека е во право!

Кога се покажа дека Apple навистина и всушност беше сериозен за отстранување на добриот стар приклучок за слушалки, интернетот речиси буквално експлодира. Почнаа да се шират мемиња што се потсмеваа на одлуката и загрижени критики; имаше луѓе кои претераа до толку што почнаа метафорично да го закопуваат Apple во земја. Оттогаш помина една година, и што гледаме сега? Се повеќе и повеќе компании се приклучија во отстранувањето на приклучокот за слушалки.

Се чини дека, сепак, Купертино беше во право.

Тогаш рековме, и ова сѐ уште важи: Apple има огромна рутина при донесување на такви контроверзни одлуки. Тие меѓу првите го напуштија флопи дискот, го убија FireWire, исто како и оптичките дискови, во дел од уредите се ослободија од класичните USB портови и се чини дека дури и Touch ID нема да има долг живот. Сепак, од сите одлуки, отстранувањето на 3,5-милиметарскиот порт за слушалки од уредите создаде најголема бура.

Причините за оваа одлука беа прилично очигледни: на Apple му требаше простор во телефоните за да смести повеќе модерна технологија. Компанијата сакаше да додаде нови функции во iPhone уредите: само помислете на (ограничената) водоотпорна функција, стерео звучниците или Taptic Engine. Приклучокот за слушалки едноставно земаше премногу простор и стоеше на патот, а Apple не беше премногу срамежлив за да го отфрли. За да не се крене толкава врева, тие вклучувија адаптер во кутијата и тоа беше тоа. Без оглед на тоа, критиките за одлуката течеа како река.

Така поминува славата на светот

„Apple се обиде да ја рационализира одлуката, но на крајот на денот, тоа беше лоша одлука и чекор назад за напредниот технолошки гигант. Од отуѓување на широката база на корисници, Apple сигурно ќе почувствува некои последици.” – напиша Digital Trends.

„Какви возбудливи времиња за телефоните! Толку сме далеку од идеи, што активно правејќи ги полоши и понепријателски за корисниците е единствената иновација што остана”. – рече The Verge.

„Старата Apple мантра, тоа само работиофицијално е мртва оваа недела. Сега Apple се повлече во својата ѕидна градина и го изгради ѕидот повисоко”. – вака размислуваше Mashable за настанот.

“Apple го промени приклучокот и верувам дека ова е лош потег за корисниците. Токму сега Apple чувствува дека може да направи што сака, бидејќи е лидер на пазарот, но колку долго ќе биде толку моќен и успешен како што е сега?” – филозофираше The Forbes.

„Знам дека има многу луѓе кои не се грижат, но мислам дека треба, бидејќи ова е очигледен најанти-потрошувачки потег што Apple некогаш го направил. И се надевам дека доволно луѓе ќе му кажат на Apple дека ова е неприфатливо”. – додаде TouchArchade.

Сепак, иднината мислеше поинаку

Покрај критиките погоре, многу фанови и критични луѓе жалеа поради губењето на портот. Некои луѓе рекоа дека одлуката е многу анти-корисничка, и сѐ уште сметаа дека Apple ќе победи на крајот. Некои други луѓе се надеваа дека компанијата во иднина ќе биде принудена да го врати портот за слушалки. Покрај новинарите кои од вестите само што не доживеаја срцев удар, имаше и такви што прилично добро предвидоа  што ќе се случи.

Обично се плашам да направам предвидувања, но мојот облог е дека ќе има период на прилагодување од една или две години… И потоа, повеќето ударни паметни телефони ќе го следат Apple и исто така ќе го повлечат портот за слушалки“, објави во тоа време Business Insider.

Работата е во тоа што дури и не моравме да чекаме уште неколку дена. Откако Apple стави ракавици да се бори со ситуацијата, се повеќе и повеќе компании тивко почнаа да ги следат. HTC, Motorola, LeEco, Xiaomi, па дури и Essential целосно се ослободија од портот за слушалки. Покрај тоа, токму сега сме во фаза кога дури и Huawei ќе застане во редот, а да не спомнуваме дека Google, кој што минатата година се шегуваше за недостатокот на влез за слушалки, оваа година тивко го изостави портот од втората генерација на Pixel. Покрај тоа, создадоа и безжични слушалки инспирирани од AirPods и исто така вклучија адаптер во кутијата.

Последно, но не и најмалку важно, се покажа дека е бесмислено компанијата да се грижи за продажбата. Продажбата на iPhone 7 беше повеќе од доволна за да стигнат до очекуваната сума, немаше видлив пад како што предвидуваа луѓето.

Завршна забелешка

И покрај сето тоа, портот за слушалки сè уште не е мртов. Постојат многу компании кои сега ќе го изостават 3,5-милиметарскиот влез vo нивните телефони, а веројатно тоа ќе го направат и во иднина, и така треба да се одвиваат работите. Никој не рече дека одлуката на Apple е единствениот начин и дека тоа е крајно решение за сите проблеми во светот.

 

Треба само да сфатиме дека Apple беше во право кога истакна дека можеме да живееме без 100-годишниот порт. Ако тоа го спречуваше технолошкиот развој, тогаш добро направија што го изоставија од уредот. Фактот што се повеќе и повеќе големи компании застануваат во редот не е копирање, туку едноставно се докажува дека оваа идеја е вистинска.

Извор: Cult of Mac

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.