imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Во одбрана на Tim Cook


Не е тајна, ние не сме големи фанови на Tim Cook. Точно е дека не може лесно да ја води компанијата во сенката на Steve Jobs, и прекарот на Cook “трговец” е на место . Но, овој пат ние тука сме за да го браниме и кажеме што прави одлично.

Ако сакаме да го земеме клучот за успехот во историјата на Apple, повеќето од нас би рекле име, а не производ. Steve Jobs беше таков харизматичен основач и лидер на компанијата што неговото име стана едно со Apple. Не е изненадување што по неговата смрт беше навистина тешко да се замисли судбината на компанијата.

Значи Tim Cook мораше да се соочи со исклучително високи очекувања кога го презеде кормилото – што Jobs го предаде лично на него. Целиот свет го чекаше следното Steve Jobs, но тие добија ригиден, многу склон на анкети, бизнисмен ориентиран на нивоа. Очигледно почна со силно разочарување и чувство на заглавување со Cook.

Но!

Тоа не значи дека со Cook, компанијата може да биде во погрешни раце. Ако ги земeте сите компании во Силиконската долина, постојат само неколку Steve Jobs и Elon Musk како извршни директори. Работата е во тоа што не е стандард што извонредниот харизматичен лидер е на врвот на овие гиганти. Тоа е лига на професионални бизнисмени што значи дека извонредна личност е вистински освежувачки поздрав, а не услов.

Кој е моменталниот извршен директор на Google? Го знаете ли неговото име? Дали знаете кој го води Samsung? Дали ќе напишете биографија за основачот на Lenovo? Дали ќе гледате филм за успешната приказна на Huawei? Сега гледате … Apple навистина е среќен што имал барем еден харизматичен лидер. Тие се навистина над просекот. Иконата феномен на извршен директор не е навистина стандардна работа.

И Tim Cook не е еден од нив. Сепак тој е професионален бизнисмен. Бројките не лажат, јасно е дека може да ја задржи компанијата што ќе се прошири многу по смртта на Jobs. IPhone 5 беше последниот телефон со кој работел Џобс. Зарем не отпочнаа добар телефон од тогаш? Не се воведоа како успешни уреди како Apple Watch или AirPods? Tim Cook го направи она што тој мораше да го направи. Да видиме некои примери!

Ако Steve Jobs беше жив, тој немаше да го дозволи тоа!

Колку пати сме ја слушнале оваа реченица … Ајде да се соочиме со фактите: Steve Jobs не е жив. Ние немаме идеја што би дозволил и што не. Очигледно може да се погоди врз основа на сеќавањата, но овие претпоставки тешко може да се применат за моменталната ситуација на Apple. Тоа е нешто што не може да се потврди, ниту пак негира, но може да доведе до бескрајни дебати на темата.

Да не спомнуваме дека во овој случај навистина идеализираната слика на Jobs оживува, кој направи се што е во ред. Како во неговата ера немаше скандали, погрешни одлуки, лоши производи и случувања. Тоа е само селективно игнорирање на помалку комфорни моменти на Apple.

Меѓутоа, идејата за оваа реченица може многу да каже за оние што го кажуваат тоа. Тоа главно е нивното мислење и желба. Доколку сепак сакате да носите со вас iPod shuffle, доволно е да кажете: “Ако Steve Jobs е жив, тие не би го прекинале производот!”. Никој нема да се расправа со тоа, бидејќи Jobs не е жив. Но, тоа не значи дека идејата е исправна.

Машина за пари

Ние можеме да се движиме напред од точка на субјективни прашања. Успехот на една компанија може лесно да се следи со многу објективни мерења. Финансиските извештаи покажуваат токму она што е моменталната ситуација на Apple и колку добро им оди. Во овие области Cupertino цвета под водство на Tim Cook.

Apple во моментов е највредната компанија во светот. Таа ја доби оваа титула уште во ерата на Jobs. Сè покажува дека наскоро ќе бидат првата компанија со вредност од трилион долари. Во извештајот од Q1 2018 се вклучени највисоките бројки што Apple некогаш може да ги произведе. Тековниот квартален извештај, исто така, скрши рекорди на годишна основа, што е можно поради неочекуваниот успех на iPhone X.

Тоа е веројатно дека побарувачката на iPhone-и се намалува малку – што е многу корелација со фактот дека пазарот е полн – HomePod не се продава во огромни количини како што се очекуваше, но никогаш не биле толку моќни во секторот за услуги и новите производи како што се Apple Watch или AirPods би можеле да продолжат да се шират на нивните пазари.

Кога Tim Cook го презеде водството во август 2011 година, тоа беше првата година кога приходите на Apple го надминаа магичниот лимит од 100 милијарди долари. Под водството на Tim Cook, овој број беше двојно зголемен за помалку од 4 години за 2015 година. Помеѓу 2013 и 2017 година, компанијата имаше повеќе од 1 трилион долари приход во целост. Кој е двојно од сите приходи – 520 милиони долари – помеѓу 2007 и 2012. Очигледно има инфлација и ветер на промени, но тоа не го менува фактот дека Cook ја води компанијата исто толку добро како нејзиниот претходник или уште подобро.

Тој не потфрли

Не е важно колку е тривијално, но мора да додадеме дека тој не прави грешки дури и лично. Има многу извршни директори кои беа вклучени јавно во непријатни ситуации, даваа лоши изјави, и се случи да бидат во скандал. Тој не е арогантен и не живее луксузен живот. Единствената мека точка што ја има е дека тој се отвори за неговата хомосексуалност, избегнувајќи ги сите гласини, фотографии од папараци и други кои мора да се појават порано или подоцна во случај на такво медиумско внимание.

Очигледно не е неговото најголемо достигнување, но со оглед на тоа колку е чувствителен светот на берзата на секакви гласини, скандали, тоа навистина не е занемарлив факт. И како актуелен извршен директор на Apple, тој може одлично да се справи со големи ситуации и да се движи со доволно грижа. Ајде да размислиме за Mark Zuckerberg како контра пример кој неодамна имаше доволно незгодни случаи со различни комисии.

Заклучок

Дали е следниот Steve Jobs? Дефинитивно не. Ниту тој е човекот кој го изградил Apple. Тој не е харизматична личност и веројатно нема да има никакви биографски филмови и книги објавени за неговиот живот, тој не е пионер, ниту визионер. Но, тој успеа да собере повеќе успеси во изминатите неколку години од грешките и тој совршено може да плови со бродот на Apple, која во меѓувреме прерасна во компанија вредна трилиони долари. Читајќи ги неговите најчесто пати здодевни изјави, тешко можев да замислам подобар лидер на овој гигант.

Извор: AppleInsider

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.