imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Да го направиме Touch Bar-от повторно корисен!


Touch Bar-от се смета за помалку корисна нова функција. Нема сомнеж дека во неговата оригинална форма не помага премногу во професионална употреба, но ако ги игнорирате упатствата на Apple, можете да го претворите во мал дополнителен екран кој е прилично корисен.

2016 MacBook Pro серијата не беше чист успех. Дизајнот е добар, бидејќи е апсолутно убав, а единственото нешто што недостасува е осветленото лого на Apple. Сепак, недостатокот на конектори, храбрата цена на средно-силна конфигурација и прилично непотребниот Touch Bar ги разгоруваа многу корисници.

Недостатокот на конектори сè уште е вистински проблем, времето на USB-C не стигна толку брзо како што се надеваше Apple. Меѓутоа, денес постојат голем број на алтернативни решенија со кои можеме да го прошириме бројот на конектори како што сме навикнати. Ние сме, исто така, навикнати на нови цени, а хардверот стана посилен со текот на времето благодарение на надградбите.

Но, едно нешто не се промени: функционалноста на Touch Bar-от. Тие ветија: “Сега! Програмерите можат да дозволат на нивната имагинација да Ви се обрати и да создаваат исклучителни работи “. – Па, тоа воопшто не се случи. Иако многу апликации сега го поддржуваат, само неколку од нив навистина додаваат некое корисничко искуство. Најчесто во случај на професионална употреба.

Има доста – не само про корисници кои ја користат иконата на Touch Bar наместо на CMD (⌘) + C кратенки. Зад ова се доста едноставни причини. Од една страна, постои мускулна меморија која се развива со текот на годините. Дефинитивно сте притискале различни комбинации на копчиња толку пати што ги познавате сега. Зошто тогаш би избрале различни методи? Од друга страна, повеќето корисници го гледаат екранот додека пишувате, а не во своите раце. Никој нема редовно да ја проверува лентата за допир за нови икони.

Ова е вистински проблем со динамички менување на лентата со функции: не е трајна. Кратенките се лесни за учење, бидејќи тие се секогаш на истото место. Постојано менување на копчињата на лентата за допир навистина може да го расипе Вашиот циклус.

Континуираните промени бараат постојано внимание и постојано гледање нагоре и надолу, што доведува до постојана фрустрација.

Резултат на сето ова е дека повеќето корисници престанаа да ја користат оваа нова функција и им недостасуваат добрите стари функционални копчиња. Очигледно, постојат и оние кои го сакаат “Touch Bar”, но моите зборови се базираат на општи тенденции и повратни информации. Убаво и бавно, Touch Bar стана црна овца.

Иако секогаш постои “НО”!

Ако можете да се справите со основните упатства на Apple и да ја запрете динамиката на OLED лентата, можете да го подобрите Вашето корисничко искуство. Можеме да кажеме дека лентата за допир конечно може да стане нешто корисно.

Решение

Литвански програмер и блогер, Vasily Zubarev на својот блог пишува за решение што ќе може лесно да го пробате ако сакате да се направи Вашиот Touch Bar подобар. Ајде да видиме!

Прво, ќе треба апликацијата BetterTouchTool која може да ја симнете бесплатно од веб-сајтот на програмерот со пробен период од 45 дена или можете да одберете лиценца од две години по цена од 6,5 долари, или може да се купи животна лиценца за 20 долари. Вреди прво да се проба. Подолу ќе Ви го прикажеме концептот на Zubarev и ќе Ви ги покажеме чекорите во процесот на инсталација.

Главниот принцип на програмерот беше постојаноста. На лентата за допир, треба да се појават само работите што ќе ги користите, и овие елементи треба да останат на едно место. Сепак, барањата на корисниците се различни, па со методот на Zubarev можете лесно да ја прилагодите лентата и да креирате сопствено решение. Овој пат, ќе останам со изборот на програмерот и ќе одам низ сетот од лево кон десно.

ESC – Ние не мора да објасниме зошто ова копче секогаш е потребно. Јас навистина не можам да разберам зошто тоа исчезнува од време на време. Тоа е навистина фрустрирачки кога ќе ја преместите лентата за допир назад и не можете да стигнете до овој основен клуч за функција.

Стандардно – Во секој случај, Zubarev го стави ESC до копчето кое може да ги ресетираат оригиналните Touch Bar тастери на Apple. Ова може да биде многу корисно во оние случаи кога лентата за допир има вистинска функција, како кога користите Final Cut Pro.

Finder – Finder е одличен, го сакаме Finder. Единствениот проблем е што не е предвидлив. Може да се случи да сакате да испратите фотографија во Вашиот прелистувач и со кликање на Finder, можете лесно да го најдете во случајна датотека која е веќе отворена. Може да биде навистина заморно.

Користејќи го Apple Script, Zubarev ја постави иконата Finder на лентата за допир, која отвора нов, убав и сјаен прозорец со папката Home во неа, ставајќи го низ сите моментално отворени прозорци.

Често користени апликации – Бидејќи креаторот главно се занимава со програмирање, честопати користи SublimeText и Notes. Затоа, ги стави двете апликации на лентата за допир. Очигледно, Вие не мора да го сторите истото, можете да ги замените или целосно да ги тргнете.

Сега Свири – се уште се сеќавам на првата концепт уметност кога Touch Bar беше само гласина. Ја покажа оваа функција, музиката што ја свири, како минијатурна употреба. Сепак, тоа не беше вклучено во финалниот производ.

BetterTouchTool користи скрипта која го решава проблемот. Исто така, Ви овозможува да прикажувате iTunes и други апликации од трети страни, а исто така можете да ја прикажете песната, изведувачот и насловот што се репродуцира. Со притискање на копчето, можете да се префрлите на следната песна.

Потсетници – Денес е доста тешко да се преживее без листа на работи што треба да ги направите, записи во календарот и потсетници. Секогаш е добро да се внимава на нив. Користете друга скрипта за да побарате следниот запис во Потсетници и да ја прикажете во лентата за допир. Навистина корисно!

Кафе пауза -Zubarev верува дека првото и најважно правило во канцеларискиот живот е дека никогаш не треба да се остави уредот без надзор. Дури и кога одите во тоалет или правите кафе. Има имплементирано копче за “кафе пауза” кое веднаш го заклучува Вашиот уред и го исклучува екранот. Тоа е доста корисно.

Големина – Се чини дека лизгачот навистина нервира. Бидејќи лизгачот за волумен е заменет со копчиња, двапати помали од оригиналот.

Инсталација

За среќа, BetterTouchTool Ви овозможува да увезете работи и сите горенаведени опции – како и многу други – и Ви дозволува да ја прилагодите лентата со алатки онака како што сакате. Zubarev јавно го сподели својот аранжман на GitHub и се приклучија многу ентузијастички корисници, па сега има огромен избор.

Како нулти чекор, исклучете ја опцијата “Show macOS Control Strip” и не заборавајте да ги преземете неопходните приклучоци за Apple Script, ако сакате да додадете неколку дополнителни функции. Се што треба да направите е да притиснете Manage Presets во BetterTouchTool, одберете Import и да ги отворите избраните поставувања.

Основите се едноставни, а остатокот зависи од Вас. Вреди да потрошите малку време во потрага по поставувања кои најдобро Ви одговараат. И честитки и пофалби одат до Zubarev, бидејќи ни покажа дека Touch Bar не е толку бескорисен.

За други детали и Apple Script посетете го блогот на програмерот.

Извор: vas3K

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.