imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Значењето на универзалниот App Store


Зошто е веста за можната App Store унија за што Bloomberg објави пред неколку недели толку важна? Кои идни можности ги одржуваат овие фузии? Дали навистина ќе се случи? Да ги видиме одговорите!

Се шпекулираше пред Божиќ дека Apple може да го објави најголемиот хит кај iOS 12 оваа година на WWDC, универзалниот App Store. Бомбата била отфрлена од Mark Gurman од Bloomberg, кој тврди дека информациите потекнуваат од инсајдери, па можеме да ги сметаме неговите зборови за вистинити.

“Почнувајќи уште од следната година, развивачите на софтвер ќе можат да дизајнираат една апликација која работи со екран на допир или глушец и тракпад во зависност од тоа дали работи на оперативниот систем на iPhone и iPad или на Mac хардвер”, пишува Gurman

 

Добро, добро, гледаме. Но, зошто е големата врева околу тоа? Ако се вистинити информациите на Gurman тогаш тоа е сосема нов став. Apple секогаш негираше спојување на било која од нивните платформи. Но, универзалниот App Store може да биде следниот чекор и затоа фузијата на App Store би значела многу. Не во сегашната ситуација, туку во иднина.

Што е универзалниот App Store денес што може да биде iPad Pro контролиран со глушец или тастатура утре.

Краткорочно

Дури и ако долгорочно го оставиме на некое време и неговите идните потенцијали, ние може јасно да ги видиме предностите на оваа одлука на краток рок за нас, корисниците. Без сомнеж, Mac и Mac корисниците би имале најголем профит. Денес – очигледно – мобилнио оперативен систем на Apple, iOS има врвен приоритет. Но, кога станува збор за работа, Mac има повеќе потенцијал поради неговата инфраструктура и ресурси.

Затоа моменталната ситуација на Mac App Store е толку тажна. Има супер платформа, има куповна моќ и побарувачка, но некако сега ќе кликнете на добрата стара сина икона, се што можеме да видиме е град на напуштени апликации. Се разбира, можете да ги најдете сите основни апликации на интернет, но треба да знаете дека прегледана апликација, продавница со сигурни извори, каталог, препораки, и продажба ќе биде многу подобра.

Ако App Store навистина ја обедини оваа утопија, дефинитивно доаѓа поблиску до реалноста. Нема да има повеќе исчезнати апликации на Facebook или на Gmail, треба да дојдат и YouTube и другите апликации на iOS кои би можеле да бидат совршени и за Mac.

Најдобро од сè е ако Apple го реши проблемот и програмерите ќе имаат лесна, брза и безболна транзиција. И промените може да се направат за неколку дена во понудата на Mac App Store.

Долгорочно

Еве неколку шпекулации, но можностите што ќе дојдат со ваков чекор ќе вредат неколку мисли. Како што претходно споменав, Apple свесно ги чуваше своите платформи засебно. Но, во последно време некои знаци покажуваат дека ги сменија насоките.

Има iPad Pro што со iOS 11 стана навистина како Mac и Apple соопштува соодветно. Тие рекоа дека новите функции ги прават iPad-ите повеќе како лаптоп. Во исто време неодамнешните MacBook добиле Touch Bar. Која корисност е малку дискутабилна, но не го менува фактот дека ова се лаптоп компјутери на Apple кои можат да бидат – дури и ако се во ограничена форма – со команди со допир. И тука се вестите од Gurman …

Ако малку помислиме, ќе добиеме нешто навистина интересно.

Од една страна, идејата за екран осетлив на допир на MacBook ќе се приближи, исто како и глувчето или тастатурата. Иако има само мала шанса за сето ова да стане реалност, не можеме да ги исклучиме. Кога станува збор за Apple Pencil, долго време мислевме дека Apple никогаш нема да направи такво нешто. И наскоро имаше многу апликации кои работеа исто така со екран на допир, како со тастатура и глувче. И во овој момент не е важно дека глувчето се поврзува со MacBook или iPad.

Од друга страна – што е пореално сценарио – може да има унифицирано искуство на App Store за сите платформи. Денес, не само iOS и MacOS апликациите живеат одделни животи, но и Apple TV. Сите три би можеле да бидат обединети во една исто како iOS и watchOS апликациите кои беа ставени заедно. Тоа би било и рај за корисниците и програмерите. Само ако тие го направат тоа, но зошто да не.

Се на се, Gurman не претера кога тој рече дека тоа може да биде најголемиот хит на WWDC, бидејќи таму ќе има огромен потенцијали во универзална App Store на краток и долг рок. Единствено прашање е дали таканаречениот Marzipan проект ќе оживее. И не можеме да бидеме сигурни.

Плановите се сеуште течат, велат луѓето, така што имплементацијата би можела да се промени или проектот сепак би можел да се откаже. – напиша Gurman.

Се надеваме дека нема…

Извор: iPadInsider

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.