imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Промена на батерија по намалена цена!

Направи резервација и промени ја батеријата за 1.990 МКД.

Интервју со Тим Кук: не сакаме да бидеме први, туку најдобри


Bloomberg некако имаше прилика да разговара со Извршниот директор на Apple, Тим Кук. На Кук не му беше лесно: го прашаа дали мисли декa HomePod ќе се продава добро со таква луда цена и го прашаа за неговото наследство и политиката.

Иако целото интервју ќе биде достапно дури во недела, Bloomberg веќе сподели некои делови од разговорот. Врз основа на она што го видовме во тие делови, се чини како да успеале да го наведат директорот на Apple да разговара за работите за кои инаку не зборува во интервјуата.

Една од темите за која детално разговараа беше HomePod кој беше претставен на годинашниот WWDC. Прашањето беше сосема оправдано во врска со овој многу скап паметен домашен уред со кој управува Siri и кој во теорија има убави звуци: кој на Земјата ќе го купи овој производ за оваа цена (349 долари во САД)? Одговорот на Кук беше прилично директен:

Ако се сеќавате кога беше претставен iPod, многумина рекоа: „Зошто некој би платил за 399 долари за MP3 плеер? А кога беше најавен iPhone беше: „Дали некој ќе плати толку за iPhone“? iPad помина низ истата фаза. Имаме прилично добри резултати во давање на луѓето на нешто што можеби не ни знаеле дека го сакаат.

Кога растев, звукот беше број еден на листата на работи кои моравте да ги имате. Слушавте стерео. Звукот и натаму е многу важен во сите добри групи, не само за децата. Целиме на нешто што ќе ги воодушеви луѓето. Ќе ги запрепасти. Ќе им го „протресе“ домот.

Секако, спомената е и темата за AR (проширена реалност). На тоа, Тим Кук рече дека е многу возбуден поради идните можности на оваа технологија, иако призна дека има свои очигледни пречки во моментниот облик. Сепак, мисли дека сите овие ограничувања се градежни блокови за „неверојатна патека“, и кога луѓето ќе видат за што е способен AR, ќе бидат еднакво возбуден како што е Apple.

Веројатно најинтересен момент на интервјуто беше кога Кук го прашаа за своето наследство, за тоа што ќе остави зад себе. Очигледно дека не е лесно да се биде директор после некој како Стив Џобс. Тим Кук рече дека воопшто не размислува за тоа, тука само се надева дека ќе го паметат како „добар и пристоен“ човек. Сака DNK на Џобс да остане во срцето на apple, без оглед на бројот на директори што ќе бидат поставени на чело на компанијата во следните 100 години,

Apple како целина ќе се прилагоди и ќе се менува со времето, но овој Устав е создадена низ уверувањата и акциите на Џобс и би требало да биде запишан во камен.

Откако Доналд Трамп стана актуелен претседател на САД, политиката беше неизбежен дела на сите интервјуа на Тим Кук. Претпоставуваме дека на сите останати им здодеа оваа тема, како и на нас, а се чини дека му здосади и на самиот Кук. Би сакале да ја истакнеме само оваа реченица на оваа тема: „Америка е поважна од проклетата политика“.

На крајот, Bloomberg постави и прашање од милион долари: кој одговор би им го дал Тим Кук на критичните гласови кои тврдат дека Apple повеќе не е иновативен? Одговорот на Кук беше вообичаениот одговор на Apple што секогаш го слушаме:

Не сакаме да бидеме први, туку најдобри.

Мислиме дека говориме во името на сите обожуватели на Apple кога велиме дека се надеваме дека тоа ќе иде баш така…

Извор: Macrumors

Ако не знаете што е HomePod и го пропуштивте WWDC, можете да ги пронајдете сите важни информации за најновиот производ на Apple во текстот напишан за него.

 

 

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј. - Кликнете овде!