imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Кои објави можеме да ги очекуваме на 27 март?


Минатата недела Apple покани повеќе новинари на мистериозно “патување”. Во моментов никој не знае што ќе се случи, но постои можност да се претстават нови производи и услуги. Еве што очекуваме.

Ако сте ја пропуштиле веста, на 15 март Apple испрати покани до различни новинари со тема: “Ајде да одиме на патување”. Поканата не содржи конкретни информации за програмата или темата, само за локацијата: Чикаго.

Сепак, тие не можат да ја запрат нашата имагинација. Тоа нема да биде прв пат кога компанијата ќе претстави производ во март и врз основа на најновите гласини, некои велат дека и нови производи може да бидат откриени. Имајќи ја предвид темата за која не очекуваме стандардна презентација, но следните производи и услуги може лесно да се поврзат со темата “патување”.

ClassKit

Еден од авторите на 9to5Mac најде кодекс на дел кој ни овозможува да претпоставиме дека Apple работи на рамка наречена ClassKit и со оглед на тоа дека тоа би можело да биде нешто поврзано со образованието. Ако гласините се вистинити, ова ќе им помогне на развивачите да креираат едукативни софтвери. Тоа ќе им овозможи на наставниците да креираат прашалници за iPad. Тестовите во иднина дефинитивно ќе бидат пишувани на таблети.

Две мали деца користат таблет

iOS 11.3

Бидејќи горенаведениот изворен код кој ги содржи референците за ClassKit припаѓа на бета верзија на iOS 11.3, можеме да претпоставиме дека новата верзија ќе биде објавена за широката јавност. Главно поради тоа што нејзиниот почеток беше ветен и за март.

Можете да ги најдете сите важни нови функции во нашата претходна статија и тука се и некои клучни зборови за да Ве заинтересира: iMessage синхронизација, AirPlay 2, Health Records, нови animojis, ARKit 1.5, Advance Mobile Location и последно, но не и најмалку важно статус мени за батеријата и прилагодливи опции за постари батерии.

Apple Pencil

Логото што е нацртано на поканата кажува многу. Врз основа на рачно извлечени линии, можеме да претпоставиме дека следната генерација на Apple Pencil може да дојде. Исто така, уредот не беше ажуриран откако беше лансиран во ноември 2015 година, новата верзија би можела да биде добра идеја. Ако размислите што може да се обнови со pencil-от, тука е одговорот.

Од haptic повратни информации, преку намалена големина, нови совети, безжично полнење, имаме многу опции.

MacBook Air

Сосема највозбудливо во врска со неодамнешните гласини. MacBook Air беше секогаш омилен уред на Apple, поради неговата поволна цена и ултра тенок дизајн. Неколку озборувања велат дека Apple може да ја обнови оваа серија. Сепак, вестите се збунувачки:

1. Новиот MacBook Air може да дојде со малку освежен хардвер со подобра цена.
2. Air нема да се ажурира, но нов член може да пристигне во семејството на MacBook, 13,3 “верзија со слична цена како 12” модели. Ова може да заврши и да продолжи со серијата Air во исто време.

И двете верзии би биле одлични, но огромно прашање е што би можеле да донесат компромисите до пониска цена. И Ве молам, оваа опција е многу дискутабилна бидејќи никој од изворите не е толку сигурен.

Додатоци

Додека сме кај хардверот, тоа е само време да се започне на ветениот AirPower. Заедно со безжично полнење, во случајот AirPods. Претходните гласини на вработен во “Best Buy” кој им кажа на Apple Post дека лансирањето на додатоците за полнење може да биде во март. Па ова може да биде многу можна причина за патувањето.

Поневеројатни опции се дека следната генерација на AirPods би можела да се воведе. И Kuo и Gurman имаа предвидувања во оваа тема, но главно зборуваа за нови функции, не датумот на лансирање. AirPods ќе има 1,5 години во март и 2 во септември. И двете прилики би можеле да бидат погодни за таква најава.

Нова боја

Секогаш, џокерот за зголемување на продажбата е нова боја. Apple ја одигра оваа карта во исто време минатата година. Но, во овој случај нема веродостојни предвидувања, меѓутоа, Бенџамин Гескин дознал за златната боја, но не дава информации за изворот. Исто така, сеќавајќи се на iPhone RED изданието, тоа само погоди како молња …

Овие беа сите кратки очекувани теми. Apple одржа сличен образовен настан во јануари 2012 година. Тогаш iBooks 2, iBooks Author беше лансиран со следната верзија на iTunes U за iPad. Овие не беа толку возбудливи, се надеваме дека овој пат тие ќе понудат нешто навистина прекрасно.

Зачувајте го следниот вторник во Вашиот календар и продолжете со нас, дефинитивно ќе известуваме за тоа.

Извор: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.