imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Концепт за iOS 12 применет во апликацијата Музика


Преостануваат неколку месеци додека Apple не ги открие своите следни оперативни системи на WWDC оваа година, вклучувајќи го и iOS 12. Додека чекаме, дизајнери ентузијасти поминуваат извесно време во создавање на концепти за претстојниот оперативен систем. Во овој случај тие се насочени кон апликацијата Музика која ја ставија под третман на Photoshop.

Кога беше лансиран, сегашниот дизајн на апликацијата Music направи срцето на поконзервативните корисници да прескокнува. Бојата, задебелените букви, чудниот распоред и логичката структура беа различни од било кој друг дизајн на софтвер на Apple. Apple ги преобликуваше работите да одговараат на денешното време, ја направи апликацијата потранспарентна и веќе се навикнавме на новиот интерфејс.

Сепак, тоа не значи дека не може да се примени малку козметика. Очигледно акцијата повикува на Apple, но сопствениците на каналот на YouTube наречен Litaya создадоа две минутно долго концептно видео за тоа.

Не сметајте на идеи што го менуваат светот. Расположението (состојбата) на интерфејсот остана прилично исто. Но, на него се додадени различни функции како лизгачот за јачина на звукот – од Контролниот центар на iOS 11 – што може да се повика со користење на 3D Touch или системот за рангирање кој работи на иста основа, но наместо ѕвезди има поинтуитивна опција за давање повратни информации од песна.

Нема потреба да се каже дека, исто така, е присутен и неизбежниот Dark Mode од iOS 12 концептите – Apple навистина треба да размисли за вклучување, ако има толку голема побарувачка за такво нешто. Според моето скромно мислење, темниот дизајн е многу подобар и работи одлично со засекот на iPhone X, но тоа е само мое мислење.

Креаторите на концептот користеа различни карактеристики и дизајни од минатото, како добриот стар Cover Flow. Моето срце навистина беше скршено кога ја укинаа оваа функција со доаѓањето на iOS 8.4 во 2015 година. Тоа не беше баш практично, но изгледаше одлично и го врати чувството како е да се биде продавница за винилни изданија.

Како ви се допаѓа? Дали би го смениле сегашниот изглед на апликацијата за музика со овој дизајн?

Извор: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.