imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Кучиња кои можат да душкаат електроника


Можеби сте слушнале за полициски кучиња кои можат да откријат дрога или бомби, тoa не e толку големa работа. Но, што ако кажеме дека FBI има куче кое може да душка електроника, тоа е многу повеќе кул, нели?

Шверцувањето на дрога во 2018. година е само едноставен жанр. Трендовските криминалци на 21. век тоа го прават на нов училишен начин: вклучувајќи лаптопи, хард дискови, украдени уреди и хакирање.

Што друго да се прави, полицијата и другите органи треба да ги следат трендовите ако сакаат да продолжат да бидат во тек со своите “клиенти”. Ова е само дел од планот, бидејќи сите истражни органи имаат IT специјалисти, гуруа за програмирање и сајбер-безбедносни експерти. Тие можат да решат многу мистерии, но постојат различни сегменти од истражувањето каде што старите методи на работа функционираат подобро. Како кучиња што откриваат.

И сега обидете се да верувате дека FBI и Државната полиција на Конектикат обучија многу кучиња да работат како живи ‘Find my iPhones’.

Очигледно ова е мало претерување, но главната поента е дека K9 полициските кучиња можат да ги душкаат електронските уреди. Да, тие имаат одреден мирис што можат да го научат. Сепак, задачата не е навистина лесна, дури и за оние кучиња кои имаат исклучително добар мирис. Само едно од 50 кучиња може да нушка гаџети.

Како е тоа можно? Трикот беше откриен од Jack Hubball, хемичар од лабораторијата за судска наука во Конектикат. Тој нарача драјвови, SD-картички и хард дискови од повеќе производители и почна да истражува што сите имаат заедничко од хемиски аспект. Решението е трифенилфосфин оксид (TPPO). Изолирајќи го ова прашање, лесно може да го користат за да ги обучуваат кучињата.

Проектот продолжува со години. FBI и останатата Државна полиција работат со 17 таканаречени ESD (кучиња што нушкаат електроника). Најдоброто фаќање му припаѓа на златниот ретривер наречен Мечка. Во 2015 година тој пронајде тони хард дискови полни со детска порнографија во извршената рација во домот на портпаролот на подземната железница, Jared Fogle. Добра работа, другар!

Извор: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.