imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ова е HomePod – пристигнаа првите тест видеа


HomePod само што пристигна кај првите тестери, кои ги создадоа своите видеоснимки со брзина на светлината. Ги собравме нивните мислења, а исто така ги набројавме и причините за и против.

Овој ден конечно пристигна. Со мало задоцнување, но HomePod пристигна во првите земји. Слушнавме многу гласини за паметниот домашен звучник, ги знаевме спецификациите и приказната во позадина. Исто така, Рамбо и пријателите можеа да дознаат многу детали. Но, сосема е поинаку во реалниот живот. Ајде да видиме како е најновиот член на екосистемот.

Пред тестовите и критиките, еве го видеото од отпакувањето. Кого друг можеа да изберат, освен се разбира iJustine, чии видеа се навистина привлечни за око во овој мрачен ден.

Justin Ezarik, која е една од најмоќните технолошки инфлуенсери во 2017 година. По многу години работење со Apple, сè уште може ентузијастички да ги отвора кутиите од производите. Нејзината многу наметлива колекција од ножеви сега не беше потребна. И во рок од само три минути го замени името на Siri со Alexa…

Ајде да продолжиме со вистинскиот тест од The Verge. Тие создадоа вообичаено неверојатно видео, со длабока анализа и споредба со другите звучници. Исто така, ги истакнаа добрите и лоши атрибути. Ако има само едно видео да се гледа, тоа е ова.

Сега доаѓа пократко, но поинтелигентно видео. Екипата на Wall Street Journal не само што го тестираше, туку создаде испит за HomePod. Тие го тестираа звукот, функциите на паметниот дом, знаењето на Siri и сето тоа го споредија со конкуренцијата. HomePod лесно го помина тестот, но Siri има уште работи кои треба да ги научи.

И конечно, лесно кратко резиме од CNet. Мало Smart Smart Home демо, тест на звукот и неколку прашања за Siri.

Ајде да сумираме!

За

  • Најдобар звук досега – функционира подобро од Google Home Max, што е многу поголем, инженерите на Apple направиле навистина добра работа
  • Прилично добро се спојува со HomeKit компатибилните паметни додатоци за домот
  • Hey Siri командата функционира совршено од поголемо растојание и при врева
  • Лесно е да се постави, неговата самокалибрација е многу интелигентна
  • Siri е повесела

Против

  • Ве заклучува во екосистемот – можете да го контролирате Spotify само од вашиот телефон
  • Ако опцијата е овозможена, секој може да направи Siri да ги чита вашите пораки гласно, ако е блокиран, нема да можете да им пристапите
  • Неколку функции недостасуваат – мулти-соба и мулти-корисничка поддршка
  • Приказот на врвот не е многу информативен
  • Siri не е најинтелигентниот асистент на сите времиња – функцијата не работи на нашиот јазик, но навистина не сме загрижени за тоа

Тоа е во однос на сите мислења, ајде да погледнеме во развојната средина. Apple сподели неколку фотографии по лансирањето.

Тестирањето паталелно се спроведуваше во неколку анехоични комори – најголеми во Сад. Во една од нив работеа на совршениот звук, во другата развија препознавање на гласот со цел Siri да ги следи нашите наредби во секоја ситуација; додека во третата создадоа совршено корисничко искуство без било каква врева.

Самата комора седи на 28 тони бетон. Панелите се со дебелина од 30 сантиметри, што е уште 27 тони материјал, и има 80 изолациски носачи помеѓу вистинската комора и бетонската плоча на која се наоѓа.

Комората е дизајнирана да биде -2 dBA, што е пониско од прагот на човековиот слух. Во основа, таа пружа целосна тишина.

Инженерите на Apple направија навистина добра работа, се чини дека навистина сакаа да создадат најдобар паметен домашен звучник – а гледајќи го HomePod, изгледа дека ја остварија својата цел. Единствена слаба алка е Siri, но самиот HomePod може да помогне во развојот на асистентката.

Со нетрпение го очекуваме денот кога и ние ќе го имаме во раце; што се случи тоа, ќе го тестираме и ќе го споделиме нашето мислење.

Извор: MacRumors

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.