imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Пристигна ново видео кое го фали Portrait Lightning


Apple не престанува да ги фали фотографските способности на iPhone уредите и оваа кампања продолжува. Светлата на рефлекторите сега се на Portrait Lightning.

Нема сомневање дека ексклузивната функција на iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X е навистина кул и дека се исплати да се забавувате со неа. Apple навистина обрна внимание и на развојот и на рекламирањето. Создадоа “како е направен” видеозапис за тоа и исто така изнајмија професионални уметници за да ја усовршат оваа функција.

Според Apple, кога го користите Portrait Lightning режимот, фините алгоритми на iOS пробуваат да откријат кое осветлување работи со карактеристиките на лицата на луѓето и создаваат различни ефекти како: природно светло, студиско светло, контурно светло, рефлектор и монорефлектор.

Насловот на неодамна објавениот видеозапис кој трае 38 секунди е Студио во вашиот џеб. Немојте да очекувате нешто посебно, тоа не е наградуван краток филм. Неговата порака е прилично едноставна: дури и просечните и здодевни селфи можат да се развеселат со помош на Portrait Lightning, професионалното осветлување на комплетното студио.

Видеото е за девојката која почнува да се слика при патувањето. Се подготвува да сними слика кога чадорот се појавува пред нејзиното лице (студиско светло). Најпрвин не се разбира што се случува, но чадорите продолжуваат да се појавуваат, а таа слика многу селфи фотографии. Потоа крај и насловот “Студио во вашиот џеб” и логото на Apple се појавуваат.

Па, тоа е нешто…

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.