imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Сите 70+ нови emoji во едно видео


Веќе се достапни во бета верзијата на iOS 12.1, само прашање на време e кога ќе почнеме да ги користиме. Дали ви недостасуваат добрите стари DNA emoji? И нам…

Unicode конзорциумот веќе објави во февруари дека Unicode 11.0 верзија ќе го содржи и Emoji 11.0, што значи дека ќе бидат достапни 157 нови емотикони. 70 од нив ќе бидат целосно нови, а останатите се само различни комбинации на бојата на кожата, фризури и мустаќи.

Претходно, за Светскиот ден на emoji, добивме најава, но сега со бета верзијата на iOS 12.1, сите тестери можат да ги испробаат во живо. Можете да искусите како е кога јастог, тениско топче, противпожарен апарат или ролна тоалет ќе се најдат во вашето природно опкружување. MacRumors беше доволно љубезен да ги опфати сите и да ги сортира во тематско видео.

iOS верзијата 12.1 се очекува кон крајот на овој месец. Покрај emoji, може да го донесе и многу поважното ажурирање: поправеното полнење кај iPhone XS.

Напомена: Пред да потече омразата, мораме да го додадеме тоа дека Emoji-те не се создадени од Apple, туку од Unicode. Компанијата од Купертино само ги спроведува најновите стандарди, кои донесуваат и нови emoji.

Извор: MacRumors

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.