imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Што да направите ако вода се истурила на Вашиот iPhone или MacBook?


Несреќи може да се случат. Доволно е да бидете помалку внимателни и Вашиот iPhone да ја заврши својата кариера во када или вашиот Mac ќе го испие Вашиот сок наместо вас. Но, тука доаѓаат неколку совети за да се избегне трчање во сервисот секогаш кога тоа ќе се случи.

Добро, добро, производите на Apple не се најевтините во светот. Но, тие се безвременски и ги одржуваат нивните цени многу добро. Последново е само ако добро се грижите за тоа во текот на годините што понекогаш не е толку лесно како што изгледа. Може да го испуштите, да го удрите, Вашите деца да го џвакаат, да го повлечат надолу со кабелот за полнење, а исто така и чаша вода може да биде фатална. Сето тоа е доволно за да се намали вредноста на нашата сакана и добро чувана инвестиција. Во оваа статија ние ќе Ви дадеме неколку совети за олеснување на оштетувањето на водата.

Најпрво треба да се постави дека ниту еден од методите наведени подолу не може да гарантира дека ќе може да го заживее Вашиот уред од клиничка смрт. Бидејќи ваквите несреќи ќе ја поништат оригиналната гаранција, вреди да се купи Apple Care кој навистина се препорачува кога ќе купите нов уред во iSTYLE.

Покрај поништување на вашата гаранција, една чаша вода која е истурена може да предизвика уште повеќе непријатности. Треба да го однесете во сервис и да го оставите таму со денови или недели, мора да платите за тоа и така натаму. Еве еден трик – ако сте среќни – може да го победите системот. Но, прво, да разјасниме неколку работи.

Отпорен на влага, но не водоотпорен

Поголемиот дел од времето го користиме зборот водоотпорен за две различни категории. Во реалниот живот целосно водоотпорен уред е на пример подморница, сите други електронски уреди ќе кренат бело знаменце порано или подоцна.

Нивото на отпорност може да се изрази со користење на т.н. 2-цифрен број на Ingress Protection (IP). Првата цифра е од 0 до 6 и се залага за отпорност на прашина, а втората е за отпорност на вода и оди од 0 до 9. iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus и X, заедно со Apple Watch Series 0 и 1 се оценети за IP67. Тие се целосно отпорни на прашина и добро се заштитени од вода. Официјално тие можат да преживеат 30 минути во вода до 1 метар.

Series 2 и 3 Apple Watch не се рангирани, но можат да се користат до 50 метри длабочина. Ние не треба да се грижиме толку за нив, како што правиме за други уреди на Apple, бидејќи да се биде водоотпорен не е прашање.

Поливање со вода и пливање

Во случај со “Apple” часовниците, треба да размислиме за истурањето вода или да се плива со него некое време. Како што може да се види Series 0 и 1 може да се спротивстават на вода доста добро, тогаш зошто не треба кога пливаме да ги носиме? Поради тоа што е сосема поинаква работа да се издржи 30 минути во 1 метар плитка вода, тогаш издржите динамичното пенетрација на водата додека пливате.

Затоа пливањето се препорачува само во Series 2 или 3 часовниците. Постојат легенди за претходните модели кои можат да преживеат во вода, но ние навистина би рекле дека тоа не е добра идеја и во случај на проблеми со уредите ќе ја поништат нивната гаранција. Сè на сè треба да го следите кодот на Apple за отпорност на вода.

Гаранција

Ние лесно можеме да го довршиме ова прашање: “Apple” нема да поправа никакви уреди под гарантни услови со оштетување на водата. Нема дури и уредите оценети со IP67. Може да звучи неправедно, но тоа е. Apple би сакал да обезбеди дополнителна заштита со отпорност на вода во случај на несреќа – како што е паѓање во када. Нема збор за фотографирање под вода и користење на Facebook додека се нурка.

Ако водата неколку пати го допира уредот нема да има никакви проблеми. Но, ако ја глумите “Малечката Сирена” тоа што може да предизвика вистинска штета. Нано покритието кое е одговорно за отпорот на водата нема да трае вечно. Секое влијание на водата ќе ја ослабне неговата заштита која може целосно да се оштети и да се ослободи од вода. Ако “Apple” го вклучи оштетување на водата во опциите за гаранција, секој ќе ги впие нивните уреди во вода и потоа ќе се редат во сервисот на Apple. Ова не е интерес на компанијата, па затоа нема гаранција.

iPhone и iPad

Сушење

 • Отстранете го уредот од водата што е можно поскоро.
 • Исклучи го веднаш, реков: ИЗРЕЧНО! Не притискајте, не го испитувајте, само исклучете го. Ова е еден од најважните чекори.
 • Отстранете ги сите футроли и фолии.
 • Обидете се да го протресете, и да исушите колку што можете повеќе вода.
 • Најдете сува крпа и избришете го целиот уред колку што можете.
 • Ставете го на суво и можеби топло место и нека се исуши онолку колку што може. Без разлика дали е ден или недела. Колку повеќе време давате подобро, исходот може да биде успешен. Обидете се да се смирите и да не го вклучувате уредот.

Индикатори за контакт со течност

Можете лесно да проверите дали Вашиот iPhone се оштетил со течност или не. “Apple” крие некои специјални “парчиња хартија”, официјално наречени Индикатори за контакт со течност, кои се активираат кога има контакт со течност. Еден од нив е ставен под самата SIM картичка за да можете лесно да го проверите за себе. Отстранете ја фиоката за SIM картичката и може да го погледнете со помош на светилка. Ако хартијата е обоена сребрена или бела, тогаш не се случило оштетување на водата, но кога се претвори во црвено, тогаш внатрешноста на вашиот уред се оштетил со течност. Apple има свој код за овој проблем исто така.

Урбани легенди

Можно е да знаете неколку практики за сушење на влажни уреди. Едноставно ставете го уредот во торба со ориз и ќе ја извади влагата. Имаме лоши вести: тоа не функционира. The Gazelle тестира неколку домашни практики и заклучи дека ќе сторите подобро ако го оставате уредот на отворено или под било која вентилација. Ни силиконски гел, ориз, кускус и пријател нема да ви помогнат да постигнете подобар резултат.

MacBook

Тоа е прилично тешка работа бидејќи има повеќе простор за ширење на вода и влагата може да заглави, влезовите се поголеми и повеќе течност може да се пробие. Затоа ви препорачуваме да го однесете Вашиот уред во сервис. Поправка е начинот на кој повеќе поевтини од комплетната замена на матичната плоча.

Да се биде брз е исто така важно бидејќи неколку течности како кока кола или сок од портокал содржат киселини. Овие може да предизвикаат вистинско оштетување во деловите додека оксидираат. Колку повеќе реагира толку повеќе штета предизвикува.

Како и да е, со овие неколку чекори можете да им дадете подобра шанса на сервисот да го зачува Вашиот уред.

 • Обидете се да го минимизирате влијанието онолку колку што можете.
 • Исклучете го Вашиот уред. Не само да го затворите, исклучете го целосно и исклучете го од напојување
 • Исклучете ги сите уреди – надворешни хард дискови, USB и екрани
 • Обидете се да отстраните колку што е можно повеќе течност со вртење на уредот наопаку и оставајќи го на тој начин.
 • Во случај на MacBook не го протресувајте Вашиот компјутер, тоа само и помага на течноста да се шири
 • Ако сте направиле се што можете, станете официјален партнер на Apple и не заборавајте да споменете каква течност предизвикала проблеми
 • Се однесува и овде: не го вклучувајте Вашиот уред додека не се изврши поправка.

AirPods

Големината е важна. Поради големината на уредот не можете да направите многу. Избришете го со сува крпа, истресете ја водата колку што можете и оставете ги да се исушат што е можно подолго. Ако не работат тогаш единственото остварливо решение е да ги замените. За среќа врз основа на тестот на други храбри корисници AirPods издржува многу вода, но ние навистина не препорачуваме некој да ги турка ограничувањата на AirPods и да ги проба сите овие работи.

Извор: iMore

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.