imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Промена на батерија по намалена цена!

Направи резервација и промени ја батеријата за 1.990 МКД.

5+1 корисни кратенки на тастатура за iPad што можеби ги знаете


Не е тајна во Apple дека со iPad Pro сака да достигне одредена база на корисници, на кои не им треба целосен лаптоп, но се уште сакаат брз уред што можат да го користат за Office или училишна работа. Можете да ја направите работата на iPad побрза и поудобна со овие кратенки за тастатура.

Комбинацијата на iPad и тастатура може да биде удобен партнер во вашиот секојдневен живот доколку навистина не ви требаат сите портови за време на вашата секојдневна работа и не ви се потребни придобивките од десктоп оперативен систем. Сепак, контролите на допир можат да бидат прилично неудобни кога таблет уредот ќе го поставите да функционира како лаптоп. За да се надмине овој проблем, комбинациите за тастатура можат да бидат одлично решение.

01_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Единствените нешта што ви се потребни за да функционираат овие совети се iPhone или iPad и тастатура со нив. Оваа тастатура може да биде Magic Keyboard, Smart Keyboard или тастатурата од трета компанија одобрена од Apple.

Spotlight пребарување

Сите го сакаме Spotlight на Mac, бидејќи за неколку секунди лесно можеме да пронајдеме било која апликацијата или фајл, па дури и да ги го користиме како калкулатор. Оваа функција за пребарување не е толку широка на iOS, и веројатно нема да ја користите толку често како на еден лаптоп на Apple, но ако поврзете тастатура на вашиот iPad, одеднаш користењето на оваа функција станува прилично едноставно.

02_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Единствената работа што треба да ја направите е да ја притиснете кратенката Command + Space, што веднаш ќе го отвори Notification Center со табот за пребарување во горниот дел. Тука можете веднаш да пребарувате низ вашите контакти, пораки, iMessage пораки, па дури и да погледнете некои места во апликацијата Maps. За да го направите побрз вашиот работен процес, можете да се вратите назад на местото каде што сте застанале со помош на истата кратенка.

Кратенка за Home копче

Можете да го активирате Home копчето при пишување или уредување на документи дури и без физички да притиснете на него. Притиснете ги копчињата Command + H истовремено: на тој начин најбрзо ќе стигнете до home екранот. Во моментов не постои подобро алтернативно решение за Touch ID отколку да ја внесете вашата лозинка. Би било кул ако Apple додаде читач за отисоци во нивните тастатури што исто така би можеле да ги користиме и на Mac.

03_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Префрлање помеѓу апликациите

Истиот проблем се појавува како и со Home копчето: со две раце пишувате на тастатурата, и навистина не сакате да притискате на iPad-от што е во хоризонтален режим. Сепак, можеби ќе треба често да се префрлате помеѓу апликации, како кога пишувате текст за училиште. Тогаш постојано се префлате меѓу Интернет изворите и Word или Pages. За среќа можете да ja користите кратенката Command + Tab позната од MacOS и Windows.

Доколку притиснете Shift додека ја активирате кратенката, префрлањето ќе оди налево наместо надесно. Можете да се префрлате помеѓу десет активни апликации во хоризонтален режим (што веројатно е режимот што најчесто ќе го користите додека чукате на тастатурата), додека истото можете да го правите помеѓу седум апликации во вертикален режим.

04_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Виртуелна тастатура

Може да ви се случи да барате некој знак на тастаурата што се уште не е назначен, но не знаете која комбинација на копчиња да ја користите, ниту каде да го побарате. Во таква ситуација, виртуелната тастатура може да биде од голема помош, а ќе и пристапите со притискање на копчето ESC. Оваа опција е корисна и за бројни други работи: може да ви помогне кога ја користите апликацијата за управување со clipboard, а што има посебна дистрибуција. Во неа лесно можете да додавате текстни рамки во документите, а може да ви помогне и кај пишувањето на електронските пораки.

05_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Сликање на екранот

Вообичаен начин на сликање на екранот на iPhone или iPad е преку притискање на Home копчето и копчето за заклучување во исто време. Сепак, има полесен метод за да се направи скриншот. Тоа можете да го сторите преку кратенката позната од Mac со притискање Shift + Command + 3. Екранот ќе светне како и обично и сликата ќе биде снимена во фолдерот за скриншотови.

+1

Кога ќе се навикнете на користење кратенки, следната опција може да биде корисна да им се пристапи директно на вашиот iPad. За да се направи ова, треба само подолго да го држите копчето Command, и на екранот ќе се појави листа на сите кратенки врзани со апликацијата што ја користите во тој момент. Ова е едноставен начин да научите што повеќе кратенки, а би било идеално кога слична функција би постоела на Mac. Колку повеќе ќе ги научите, толку полесно ќе се движите низ својот iPad и поедноставно ќе ги уредувате документите.

06_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Извор: Cult of Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј. - Кликнете овде!