imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Промена на батерија по намалена цена!

Направи резервација и промени ја батеријата за 1.990 МКД.

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Apple исто така изненаден од популарноста на iPhone 7 Plus


Кварталниот фискален извештај на Apple беше објавен вчера. Ги собравме најважните информации во овој текст, но имаше уште многу интересни работи што беа истакнати за време на презентацијата на извештајот. На пример дека Apple исто така е изненаден од популарноста на iPhone 7 Plus.

Кога прв пат дознавме поконкретни информации за бројките на продажба на iPhone 7 објавени во септември минатата година, веднаш стана јасно дека iPhone 7 Plus ќе биде многу популарен оваа година. Немаше изненадувањa: зголемената РАМ меморија, маргинално подобрата камера и менувањето на навиките за конзумирање на содржини охрабрија повеќе и повеќе корисници да го купат поголемиот модел. Сепак, ако малку помислите на тоа, не е јасно и очигледно дали оваа поделба помеѓу основниот и Plus моделот ќе биде добра за корисниците или не. Имавме подолг аналитички текст за оваа тема; суштината е во следното:

Немаше суштински разлики во поглед на хардверот меѓу двата модела; двата телефони во основа ги знаат истите работи. Очигледно Apple стави поголема батерија во Plus моделот, но поголемиот екран ја искористи оваа дополнителна батерија. Малку поголема густина на пиксели, малку подобра камера, но во суштина се добива истиот телефон. Единствената разлика помеѓу двата модела е големината. Ова е исто така вистина и за iPhone 6s серијата.

01_apple_surprised_by_the_success_of_iphone_7_plus

iPhone 7 и iPhone 7 Plus беа претставени минатата година, и се чини дека нешто фундаментално се промени. Камерата на Plus моделот е значително подобра во споредба, и дури содржи и две камери. Исто така има 50 проценти повеќе RAM меморија. Полека но сигурно, двата модела почнаа да се одвојуваат едни од други.

Оваа поделба може да доведе до нешто што полека се обликува, судејќи според гласините за iPhone 8: ќе има еден референтен модел со поголема големина на екранот и со сите добри работи што се на располагање; Во меѓувреме, ќе имаме малку послаба серија што ќе добие само дел од новите функции. Судејќи според зборовите на Тим Кук, се чини дека компанијата не планираше да се случи оваа поделба: Apple не мислеше дека iPhone 7 Plus толку добро ќе се продава.

Побарувачката беше многу поголема за iPhone 7 Plus отколку што очекувавме. Лошата проценка на компанијата за популарноста на iPhone 7 Plus доведе до одреден недостаток на уреди со поголем екран во текот на декемврискиот квартал.

02_apple_surprised_by_the_success_of_iphone_7_plus

Ако го имаме сето ова во предвид, iPhone 7 и iPhone 7 Plus заедно имаат 1 процент послаба продажба во однос на 6S и 6S Plus во однос на истиот период минатата година. Сепак, популарноста на Plus серијата исто така е означена со фактот дека компанијата успеа да оствари 1 отсто зголемување во однос на профитот од телефони, што веројатно се должи на поголемите маржи од Plus моделот. Кук исто така спомена дека 7 Plus успеа да ја надмине продажбата на сите Plus модели, иако немаше промена на дизајнот во последните три години; Покрај сето тоа, пазарот го купува своето време, многу луѓе веројатно штедат пари за iPhone 8, што ветува дека ќе биде револуционерен.

Тим Кук ја заврши темата на овој начин:

Секој пат кога нешто ќе претставиме, учиме нешто ново, и ги бришеме нашите модели и применуваме се што сме научиле за некој следен пат.

03_apple_surprised_by_the_success_of_iphone_7_plus

Можеме само да се надеваме дека ова нема да значи трајна поделба на основниот и Plus модел овој септември, бидејќи иако повеќето од нас би сакале поголем телефон, има голем број на луѓе кои сакаат да останат на големината од 4,7 инчи.

Извор: Macrumors

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј. - Кликнете овде!