imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple ќе ja направи тастатурата на MacBook отпорна на нечистотија


Дали сакате да имате лаптоп кој е отпорен на сите нeзгоди и издржува јадење и пиење врз него. Apple веќе го има релевантниот патент, единственото прашање е дали некогаш ова решение ќе биде присутно во финалниот производ.

Навистина ја сакаме новата тастатура на Apple која се вика Butterfly. Моментно е втората генерација вклучена во сегашните уреди. Ја сакавме и претходната, а во новиот дизајн има уште помали јазови помеѓу копчињата, па дури и помалку нечистотија може да влезе под нив.

Патентот кој беше одобрен во 2016 година не беше доволно ефикасен и според документот Apple работи на решение кое може да се вклопи под тастатурата и кое може да ги отстрани сите остатоци, трошки и течности.

Тоа може да ги направи копчињата заглавени и тие исто така може да го оштетат хардверот, исто како во случајот на некоја течност или лак за нокти. Не е ретко да се види уредите во ужасна состојба да се носат во сервисите. Трошки од пица и две чаши кафе се редовни додатоци на лаптоп стар помеѓу 6 и 8 години.

Решението може да биде алатка за четкање. Првата генерација на тастатурата Butterfly која беше вклучена и во 12 инчниот MacBook го има истиот механизам. Траката на копчињата е малку пократка и права, се што ви треба е запечатување за да се спречи остатоците да останат под копчињата.

Запечатувачот ќе биде поставен помеѓу копчето и подвижните делови, па ниту еден материјал не би можел да биде под нивото на копчето и би можело да биде многу полесно да се исчисти. Главната идеја е слична како кај старите училишни гумени тастатури кои можат да ги издржат сите остатоци – и исто така се перат.

Нивниот единствен недостаток беше дека исклучително непријатно беше да се пишува на нив. Ако Apple може да го задржи сегашниот облик на тастатурата и да вклучи нешто многу слично под копчето за да го заштити хардверот, тоа би значело многу години без незгодни и среќни корисници.

Извор: 9to5Mac

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.