imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple Design наградите го слават најдобриот дизајн за апликации и игри


WWDC минатата недела не само што донесе нови функции кај оперативните системи и два нови производа, туку и објавите на Apple Design Awards. Оваа година ќе пронајдеме некои неверојатни апликации кои се протегаат од игри и sketchpad програми до апликации за фото едитирање, ултразвук и кошарка.

Како специјален настан што го одржува Apple на својата годишна конференција за програмери, Apple Дизајн наградите се претставуваат секоја година од 1996 година. Наградите се наменети да ги слават најдобрите и најиновативните апликации креирани од независни програмери, препознавајќи извонредна уметност, техничко достигнување, кориснички интерфејс и дизајн на апликации. Трофејот е коцка изработена од 100% рециклиран алуминиум со логото на Apple кое свети кога ќе се допре.

Годинешните победници вклучуваат мали и големи компании лоцирани низ целиот свет, вклучувајќи ги Австралија, Австрија, Англија, Франција, Италија, Литванија и САД. Наградените апликации ја претставуваат извонредната разновидност, која опфаќа уредување фотографии, цртање, медицинско снимање, спорт и игри. Според Apple, секоја од апликациите “нуди уникатен пристап кон дизајнот на корисничкиот интерфејс, дизајнот на звук, графика, контроли или гејмплеј и ги користи предностите на Apple технологиите како што се haptics, Metal или Core ML”. Рон Окамото, потпретседател на Apple за односи со програмерите во светот им честиташе на победниците, а пред се на нивната неверојатна креативност и генијалност. да погледнеме што го избра тимот на Tim Cook оваа година.

Ordia

Развиена од тимот на Loju LTD од Англија, Ordia е симпатична актерска платформа со богата визуелизација и иновативен концепт. Како нова животна форма која ги презема своите први чекори во еден чуден и опасен исконски свет, треба да скокате, отскокнувате или слајдате за да ја соберете храната и да избегнете да не бидете изедени. Играта е интригантна уште од самиот почеток, така што само почнувате да играте, а предизвиците и правилата се воведуваат постепено, како што одите низ 30-те нивоа поставени во 3 света. Покрај неверојатните музички саундтраци, играта има colour-blind режим за поголема достапност.

Flow by Moleskine

Создаден од легендарниот бренд Moleskine, Flow го доловува искуството на Moleskine за iOS. Практичен, но софистициран, нуди голем број на опции за фаќање белешки, скицирање и цртање, вклучувајќи десетици комбинации на типови хартија, бои и алатки. Се одликува со интерфејс што може да се крие, за да ви помогне да останете фокусирани, како и со моќен сет на уметнички алатки презентирани во лесен за употреба и достапен формат. За секој кој е сериозен во креирање, снимање и споделување на своите идеи, Flow е одличен избор.

The Gardens Between

The Gardens Between е приказна и авантура-загатка за времето, меморијата и пријателството. Тоа е приказна за двајца најдобри пријатели и како нивниот однос се менува со текот на годините, каде што како играч не ги контролирате ликовите, туку протокот на време, кој оди во сите можни насоки. Додека истражувате повеќе од дваесет мистериозни градинарски острови изведени со убава графика и движечка музика, дуото го истражува своето минато, сегашност и иднина, кои се топат во горчлив, значаен наратив кој ќе го допре вашето срце.

Asphalt 9: Legends

Дел од познатата серија на тркачки видеоигри од Gameloft, Asphalt 9 нуди сè што треба да има една добра тркачка игра: возбудлива брзина, извонредно искуство, неверојатни визуелни и звучни ефекти, широк избор на вистински хипер автомобили од познати производители и спектакуларни тркачки локации. За напредни играчи и за неискусни првпат возачи, ова е врвот на извонредност меѓу тркачките игри.

Pixelmator Photo

Спојувајќи ја функционалноста со прекрасниот пуристички интерфејс, Pixelmator Photo нуди напредни алатки за уредување фотографии во многу достапна форма. Сите промени не се деструктивни, па можете да ги преработите вашите уредувања до крајно совршенство. За професионалци и аматери, апликацијата поседува поддршка за RAW фотографии, прилагодувања на боите како на десктоп компјутери и импресивни алатки со машинско учење, за да ви помогне да ги извлечете максимумот од вашите фотографии.

ELOH

ELOH е нова музичка загатка од креаторите на Old Man’s Journey дизајнирана да ви помогне да се релаксирате и да го најдете вашиот ритам. Вашата цел во играта е да ги префрлите блоковите за да им помогнете на скокачките топки да дојдат од точка А до точката B со помош на ритам и перкусии. Преуредувањето блокови гради смирувачки ритам што целосно ќе ве искулира. Убавите рачно насликани визуелни елементи, ароматизирани анимации со земска вибрација и интуитивна контрола на гестови, придонесуваат ЕЛОХ да стане ваша приватна оаза на релаксација.

Butterfly iQ — Ultrasound

Кога е поврзан со поддржан уред, Butterfly iQ обезбедува ултразвучно снимање на целото тело со само една сонда. Оваа иновативна медицинска апликација е одобрена и одобрена од FDA за медицинска употреба насекаде каде што е потребна мобилна ултразвучна обработка на слика. Тоа може да биде управувано од страна на лекарите, бидејќи користи машинско учење и AR за да ги води корисниците низ процесот. Сликите што резултираат можат да бидат поставени на безбеден облак за далечински преглед од страна на лекарите и медицинските професионалци.

Thumper: Pocket Edition

Конечно пристигнувајќи на iOS, Thumper е ритмичка акциска игра која ќе ве натера да лудо да се смеете и да врескате во исто време, со сите свои епилептични психоделични визуализации и тешки метални ритми, што предизвикуваат мигрена. Вие ја контролирате блескавата вселенска буба, која патува низ автопатот на хиперпросторот и се обидува да ги урне злите чудни чудовишта со своите сложени маневри со крилја. Нивоата се пресекуваат во хиперактивните јазли, дизајнирани да воодушеват и да заплашат во исто време. Дали сте заинтригирани? Бидете сигурни да го погледнете трејлерот, пред да се одлучите да ја преземете.

HomeCourt – The Basketball App

Оваа револуционерна апликација за кошаркарски тренинг користи вештачка интелигенција за да ги следи снимките во реално време, да ги снима и да ги анализира за да обезбеди повратни информации. Дизајнирана за играчи од сите нивоа на вештини, го претвора вашиот телефон во ваш личен тренер за учење на вештини. Значи немате повеќе изговори, туку само го поставите телефонот со јасен поглед на теренот и да почнете да ја подобрувате вашата игра.

Извор: Apple

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.