imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple Pay пристигна… во Казахстан!


Почнувајќи од денеска, жителите на Белгија и Казахстан можат да уживаат во предностите на затворениот систем на плаќање на Apple. Нашиот регион и натаму останува празно подрачје на мапата.

Како што се очекуваше, белгиските корисници на iPhone и Apple Watch сега можат да уживаат во бесконтактниот систем на плаќање, благодарение на соработката со BNP Paribas Fortis. Тоа ги вклучува и клиентите Fintro и Hello банки.

Друга држава која ни се придружи денес е сепак малку болна за нас… Нашиот колега, Хордон полуде кога дозна дека толку банки во Казахсатн на своите клиенти исто така им нудат Apple Pay. Листата се состои од Euroasian банка, Halyk, ForteBank, Sberbanke, Bank CenterCredit и ATFBanke. Прилично не изненади фактот дека 65 проценти од картичните терминали во Казахстан веќе го поддржува бесконтактното плаќање. Во нашиот разговор, помеѓу неколку непрепознатливи ликови, Хордон спомена и неколку зборови: како кози и пастири…

Тоа значи дека Apple Pay, кој е претставен во 2014. година, сега е достапен во Обединетото Кралство, Канада, Австралија, Кина, Сингапур, Швајцарија, Франција, Јапонија, Шпанија, Италија, Шведска, Финска, Данска, Русија, Нов Зеланд, Бразил, Полска, Ирска, Украина, Белгија и Казахстан. Неговото доаѓање е најавено во Германија и Саудиска Арабија.

Навистина тажен дел за нас е тоа дека нашиот регион останува празно подрачје и ниту една од државите каде што се наоѓа iSTYLE не е на листата. Не знаеме кога би можеле да го очекуваме доаѓањето на Apple Pay во финансиски развиената земја како Чешка, но барем би бил чекор поблиску до нас. Но, се чини дека бројот на жители му е еднакво важен на Apple, како и БДП по глава на жител, а би требало да биде и состојбата на локалните банки.

Алтернативно, би сакале да го имаме Apple Pay во нашиот омилен е-паричник, Revolut, кој на својата веб-страница веќе некое време тврди дека е блиску да го имплементира и нагласи логото на Apple Pay.

Очекуваме дека ќе го прославиме доаѓањето на Apple Pay, така што ќе ги платиме нашите пива преку Apple Watch. Што мислите, како вие ќе го искористите првиот пат?

Извор: MacRumors

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.