imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple покажува како се користат новите функции на iPhone


Не знаете како се користи Depth Control, една од иновациите на  iPhone XS, XS Max и XR? Без грижа, Apple ќе ви покаже!

Apple прилично често објавува кратки поучни видео клипови на својот YouTube канал. Овој пат, компанијата ви покажува како се користи Depth Control. Во случај да не знаете како се користи функцијата, за овие 30 секунди нурнете подлабоко во темата:

Depth Control претставува битен напредок на Portrait Mode. Како што знаеме, она што прави портретите да изгледаат одлично е тоа што, додека лицето е изострено, позадината во некоја мерка е заматена. Освен тоа, доколку направите таква фотографија, делува како да сте користеле професионален фотоапарат. Благодарение на новиот, доста помоќен процесор, новите iPhone уреди се во можност да го подесат степенот на оваа заматеност со софтверско решение, откако ќе се направи фотографијата. Тоа е Depth Control.

Попрецизно, можете да го подесите Depth Control помеѓу f/1.4 и f/16, што значи од ефект на целосно заматена фотографија до фотографија без никакво заматување. Со iOS 12.1, можете ова да го подесите дури и во реално време, пред фотографирањето.

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.