imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple топло ги поздравува оние кои мигрираат од Windows


Немаше проблеми со гостопримливоста на другите, но за сега изразот гостопримливост се разви во целосно ново ниво на macOS…

Вода и оган. Куче и мачка. Црно и бело. Windows и macOS. Иако сме наклонети кон мислењето дека двата оперативни системи се целосно различни, ситуацијата не е толку драматична. Меѓутоа, факт е дека двете страни сакаат да ги привлечат корисниците па дури и да ги охрабрат да влезат на територијата на другиот.

За да се постигне ова, Apple избра генијална тактика. За оние кои би сакале да се префрлат, а сепак се плашат од сите проблеми на кои би можеле да наидат со префрлање на личните податоци од едниот на другиот систем, Apple ја претстави услугата наречена Migration Assistant. Досега со помош на асистентот можевте лесно да ги префрлите локално сместените податоци од Windows на Mac.

Од сега, истата програма знае уште повеќе.

 

Како што еден корисник на Twitter со остро око, а потоа и од 9to5Mac истото го забележаа, апликацијата доби многу корисни функции во неодамнешната бета верзија на macOS Mojave. Сега со документите ќе можете да мигрирате и сметки, контакти, мејлови, како и апликации од трети страни. Иронично, тоа значи дека можете да ги преместите сите ваши податоци од Microsoft Outlook на Windows на неговата верзија за Mac, и сето тоа додека да трепнете.

Полн погодок!

Извор: The Verge

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.