imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple троши повеќе од 150 милиони долари годишно на авионски билети


Освен тоа, компанијата дневно купува 50 авионски билети до Шангај за своите вработени. Овие навики на Apple ги објави една од авиокомпаниите, па врз основа на тој податок можеме да создадеме слика за големината на компанијата.

За поимите на обичниот човек, големите компании трошат баснословни суми пари, работат со неверојатно голем број вработени и управуваат со гигантски територии.

Не е случајност тоа што при официјалните разговори секогаш зборуваат познати лица – воглавно од врвот на компанијата – бидејќи обичните луѓе мораат да имаат барем едно постојано лице со кое ќе ја поистоветат компанијата. На тој начин, овој гигант на IT индустријата на некој начин станува персонализиран. Меѓутоа, точните бројки и натаму ни се непознати.

За среќа, статистиките обично стануваат јавни, па јасно ни е што значи тоа да се биде компанија гигант. На пример, статистиките велат дека Apple годишно троши на авионски билети:

Па, повеќе од 150 милиони долари.

И тоа е само една сметка од United Airlines, не сите. Сето ова со нас го сподели споменатата авиокомпанија, која воедно ги објави и своите најголеми клиенти и некои статистички податоци.

Еве и неколку дополнителни информации:

  • Apple е далеку најзначаен клиент на United Airlines со своите 150 милиони долари годишно.
  • После Apple, тука се Google, Facebook и Roche (во категоријата од 34 милиони долари + цена).
  • Најпосетена дестинација е Шангај Пудонг аеродромот (PVG).
  • Годишно купуваат билети во вредност од 35 милиони долари за своите дестинации.
  • И уште 50 седишта во бизнис класата секој ден.
  • Следните дестинации се исто така многу посетени: Хонг Конг (HKG), Тајпеј (TPE), Лондон (LHR), Јужна Кореја (ICN), Сингапур (SIN), Минхен (MUC), Токио (HND), Пекинг (PEK) и Израел (TLV).

Извор: MacRumors

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.