imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Apple WWDC 2018 – Vincent, дали сме среќни?


Apple-овата годишна конференција за програмери се одржа на почетокот на оваа недела. Презентираа многу новини поврзани со софтверот – сега, би сакале да го искажеме нашето мислење за сето тоа.

Како што обично, кога Tim Cook го спушти микрофонот на сцена, ние веднаш почнавме да пишуваме статии, за да Ви донесеме нови вести, како и да пишуваме за тоа во наредните денови. Иако изоставивме како да ја рангираме овогодинешната конференција во однос на претходните и како да реагираме на информациите кои ги споделија со нас. Во согласност со времето, ова ќе биде статија со наше мислење, затоа Ве повикуваме да  дебатирате за тоа со нас.

Па, јас не сум бруцош, видов многу најави и Apple Keynote-и во текот на годините. Меѓу нив имаше многу кои беа возбудливи, досадни, интересни или пак еднообразни. Затоа постојат основи за споредба. Накратко, моето мислење за најавите на овој WWDC е следното:

Беше одлично!

Некако, Apple секогаш ги надминува моите претходни очекувања. Кога едвај чекам да го видам Keynote-от, бидејќи однапред може да се знае дека со нас ќе споделат неверојатни уреди или системи, тогаш најмногу ме разочаруваат. Во тој случај, обично сме соочени со досадни и предвидливи најави. Меѓутоа, кога очекувам досаден и предвидлив Keynote, секогаш ми доаѓа големо изненадување. Истото се случи и оваа година. Мислев дека овој WWDC ќе биде надосаден досега. На среќа, не беше така.

Па, основната идеја беше дека Apple ќе научи од грешките што ги направија со iOS 11 и MacOS High Sierra, да ја намалат брзината и исклучиво да се фокусираат на стабилноста наместо функција. Да, не е воопшто лоша идеја, но не го прави возбудливо. Искрено, не можев да замислам, ниту еден ден пред WWDC, што Tim Cook и неговиот тим би можеле да направат на сцена.

Интересниот дел е што, всушност, не покажаа неверојатни работи, но сепак, овој Keynote беше многу сложен. Навистина сложен. Ние навистина можеме да ги цениме иновациите на таков Keynote, иако мојот пулс не преминал 68 во текот на настаните.

Без сомнеж, не би рекол дека watchOS 5 и новиот tvOS се одличен погодок. Искрено, не би можел да наведам никакви промени освен што јогата е вклучена како спорт во watchOS 5 (иако и автоматско започнување на тренингот е доволна). На среќа, iOS 12 и MacOS Mojave беа одлични. Јас би ризикувал да кажам дека Mojave стана најинтересното ажурирање од Yosemite, барем од кориснички поглед. Дозволете ми да ги изнесам своите аргументи во врска со двете надградби.

iOS 12

Да бидам целосно искрен, повеќе ме интересира улогата која iOS 12 ја игра во историјата на системот, а не на неговите функции. Во случај да се сеќавате, минатата година јас напишав неколку подолги статии за историјата на iOS. Кога ги завршив статиите, испадна дека iOS е активен во тригодишен циклус. Првата верзија е пионер кој поставува основа. Друга верзија е фокусирана на функции, тоа е момент кога повеќето новини се внесуваат во системот. Конечно, третата е стабилизациско ажурирање – тогаш сите делови се составуваат за да се направи целосен систем, а по една година, целиот процес повторно започнува повторно.

iOS 12 совршено се вклопува во оваа улога како трета фаза: иновации во сложена количина, но е размислен и помлад концепт. Практично да се стави крај на приказната што ја започна iOS 10 (или во суштина, iOS 7). Значи, со право можеме да очекуваме ажурирање, бидејќи, што се однесува до нас, тој ќе биде еден од највисоките претставници на системот.

Претпоставувам дека iOS 13 може да дојде со нов дизајн и функции во иднина, но веројатно нема да биде толку рамнодушен како iOS 12. Затоа треба да го цениме овој мирен период.

macOS Mojave

Не можам да кажам дека за мене Mojave не беше апсолутна ѕвезда на вечерта. Навистина, можеби е поради фактот што MacOS е близу до iOS, но дури и од објективен став, пофалбите се разумни.

Пред сè, темен режим. Знам, тоа е само естетска вредност, но сепак е многу симпатична иновација. Како во случај на Dynamic Desktop. Дали е можно да живеете без нив? Секако. Сепак, одлично е тоа што двете функции влегоа во системот и јас би сакал да ги користам.

Слично на тоа, дефинитивно ќе користам Stacks. Сега кога го претстави Apple, едноставно не можам да чекам. Тоа е функција што го прави macOS симпатичен. Ќе ги зближат корисниците и системот. Нови функции за пребарување, управување со лозинка, нов Mac App Store инспириран од iOS, посигурен преглед во Safari, итн., Се што е потребно за создавање на симпатичен систем.

Mojave го потврдува моето уверување дека Apple-овиот најдобар софтверски производ не е watchOS или iOS, туку MacOS! Се разбира, има неколку грешки и недостатоци, но сепак сметаме дека добивме многу сложен систем кој е едноставен и богат со функции. Наведените иновации ќе го подобрат само тоа.

Отворено ќе кажеме дека WWDC беше големо изненадување. Дали ќе успее да ги отстрани сите грешки до септември или дали функциите ќе бидат ефикасни во пракса, ќе видиме во иднина, но насоката е добра. Само се надевам дека ќе останат исти.

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.