imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

BANG & OLUFSEN BEOPLAY H5


По многу приказни и најави конечно пристигнаа слушалките Bang & Olufsen Beoplay Х5. Компанијата уште еднаш се докажа – Х5 слушалките се дизајнирани од страна на Јакоб Вагнер, кој е само еден од многуте дизајнери кои имаат неодамна дизајнирано B&O производи. Очигледно е дека компанијата се грижи за стил и изглед “дури и” кога станува збор за спортски слушалки, што и Х5 се. Тоа најдобро може е да се примети по големио избор на додатоци од различни големини и форми, кои служат за да се задржат слушалките во ушите и да ги заштити од пот за време на спортски активности. Да погледнеме како тие се покажаа на тест.

Безжични слушалки не се ништо ново, но сега кога знаеме дека новиот iPhone 7 користи Lightning наместо стандардниот аудио влез, тие стануваат се повеќе популарни и атрактивни за корисниците. Во една таква атмосфера, многу производители се обидуваат да излезат со нови начини за привлекување на клиенти. Bang & Olufsen, познатата дански компанија оваа година го претстави својот адут, Beoplay Х5 слушалките.

366A2077

Во кутијата со слушалки има четири пара силиконски ушни влошки, три држачи за кабли и 3 пара многу удобна приклучоци од пена кои имаат посебна мембрана која ги штити од пот. Ако ги споредиме ќе забележиме дека секој од нив има свои предности и недостатоци. Ако сакате да се изолира од светот и целосно да уживате во музиката што се слуша препорачуваме да користите силиконски додатоци, бидејќи со овие слушалките звучат подобро (се фокусира на пониски фреквенции). Употребата на додатоци од пена е добро, ако се прави било која спортска активност, на пример. трчање, а вие сакате да бидете свесни за вашата околина. Додатоците совршено се вклопуваат во уво затоа што тие доаѓаат во 4 различни големини.

366A2089

Со слушалките доаѓа магнетен полнач. Малата магнетна коцка е елегантна и лесно може да се вклопи на комода или на маса и не смета на околината кога се полни. Она што изненадува е присуството на приклучок USB-B. Зошто тие се определиле за него е мистерија, особено што Beoplay А1 звучникот, кој беше објавен пред неколку месеци, кој има несомнено подобар USB-C приклучок.

Добро е да се видат слушалки кои изгледаат добро и немаат никакви влезови или нешто што може да влијае на нивната форма, но, од друга страна, тоа исто така значи дека ако одите некаде, особено на долги патувања, треба секогаш да носите полнач со тебе,
Магнетното полнење делува прилично магично. Слушалки е доволно само да ге потпрете на полначот и тие многу убаво се спојуваат и започнуваат со полнењето. Полнењето не трае долго, час и половина до два часа.

Магнетизирани врвови на слушалките се користат и за нешто друго. Кога не ги употребувате, доволно е само да ги споите и тие сами ќе бидат исклучени (и нема да ја користат батеријата), па можете да ги носите како накит. Ако сакате да повторно ги употребувате, доволно е да ги разделите и да го притиснете централното копче на управувачот две секунди за тие повторно автоматски да се поврзат со телефонот.

DSC1782

Слушалките се направени од гумена пластика, кабелот што ги поврзува е завиткан во траен текстилен слој. Куќиштето е направено од алуминиум на кој е врежано логото на производителот. Кога е во прашање изработката и квалитет на материјали кои ги имаат, можеме да кажеме само пофални зборови, но тоа се подразбира со Bang & Olufsen производите.

А сега некои детали во врска со контролата на слушалките. Контролорот има вграден микрофон кој се користи за Handsfree повик и овозможува користење на iPhone преку Siri. Микрофонот работи добро ако сте во една соба или ако има многу врева во позадина. Во текот на прием на повик се слуша благо шушкање, иако претпоставувам дека проблемот ќе се реши со текот на времето. Управувачот е непријатен да се користи поради тоа што копчињата, според мое мислење, не се најдобро распоредени. Управувачот на Apple EarPods има најдобар распоред – центарот е малку заоблен, додека +/- ознаките се лоцирани на секој крај на управувачот. Едноставно и ефикасно. На H5 слушалкитете работите се малку различни, копчињата се всушност три еднакво распоредени линии. Копчињата на “страна” се користат за јачина на звук, додека копчето во средината служи за вклучување и исклучување, како и Bluetooth конекција. Сигурен сум дека тоа е прашање на навика, но додека ги користевме често притискавме погрешно копче. Претпоставувам дека по некое време, нема да е тешко да се навикнеме.

366A1734

Поврзувањето преку Bluetooth е прилично едноставно. Кога слушам музика морам да признаам дека јас понекогаш чувствувам речиси неприметна бучава, но тоа е нешто што се случува и во едни жичани слушалки, особено со постарите кабли. Во суштина, слушање преку Bluetooth е задоволство, а не кабелот што ти пречи кога танцуваш во ритамот.

И сега доаѓаме до последната категорија, а тоа е звук. Слушалки кои јас ги извадив од кутијата и ги поврзав на телефонот ме изненадија колку многу гласен звук имаат, а најголемо изненадување од сите е дека басот е речиси нечуен, што за некои корисници не е лошо.

Она што не може да се негира е дека самиот звук што слушалките го репродуцираат е многу чист. iOS и Android корисниците можат да инсталираат Beoplay апликација преку која е можно понатамошно прилагодување на вашиот телефон преку EQ. При тестирањето, нова надградба за апликацијата стана достапна, а она што донесе или е промени, не знам, затоа што не го имаат објавено Change Log-от.

DSC1777

Кога се работи за еквилајзерот, мануелно ги испробував поставките – што често не правам. Слушалките звучат добро и без нив, но зошто малку да не го персонализирате звукот? Прилагодување не е тешко да се промени, и јас на крајот избрав “Warm and Relax”. Со овие подесувања, високите фреквенции се малку послаби, додека ниските се малку посилни – што мене совршено ми одговара.

Заклучок

Слушалките се совршени замислени и изработени од квалитетни материјали. Јас цврсто стојат кога ќе ги користите и кога не се во употреба, благодарение на магнетот кој ги поврзува слушалките околу вратот како ѓердан. Батеријата трае околу 5 часа во просек слушање музика, што звучи како премногу краток период, но во мојот случај се покажа доволно. Контролерот не ми “легна” најдобро. Често се случуваше да притиснам на погрешно копче или да до промашам целосно, така што на слепо со прстите барам каде се контролите. Сè на сè, ова се слушалки кои имаат одредена намена, во текот на напорниот тренинг можете да бидете сигурни дека тие ќе останат стабилни во ушите и ќе бидат заштитени од пот. Слушалките кои се наменети за продажба се достапни во две бои, црна и розева.

За повеќе детали, можете да го посетите следниот: линк

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.