imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Beoplay H9 тест – WOW со големи букви


Имаме уште еден фантастичен B&O PLAY производ кој не фасцинираше со неверојатните материјали и квалитет на звук, како и со својата издржливост. Луксузни слушалки кои се совршено хармонизирани со филозофијата која Apple ја претставува во поглед на компјутерите.

Ова не е прв пат подбрендот на познатата данска луксузна компанија Bang & Olufsen, наречен B&O PLAY кој
е насочен кон пошироката публика, да излезе со слушалки со одличен квалитет. H9 разбирливо ја следи традицијата на H8 не само во името, туку и во фактот дека активното откажување на вревата, иновативниот кориснички интерфејс осетлив на допир и Bluetooth технологијата сите дебитираа во H8. Меѓутоа, во овој тест, нема да споредуваме слушалки со било кои други B&O PLAY слушалки.

01_beoplay_h9_test_fullwidth

Однадвор

Новите сопственици може да ја однесат дома белата кутија, која ако и обично кај B&O PLAY, на предната страна има слика со стилски начин на живот. Откако ќе го подигнете капакот, веднаш ќе се соочите со слушалки, кои во нашиот случај беа црни. Под слушалките лежат додатоци уредно сместени во црни кутии кои се исто толку луксузни како самите слушалки. Добиваме кадифено мека и мазна торбичка за носење, адаптер за во авион, џек-џек кабел и вообичаените документи. Футролата е толку мека што може дури и да се најдете себе си како ја фаќате од време на време.

Големината на слушалките е сосема нормална: тие имаат иста големина како и повеќето слушалки над уво кои се денес на пазарот. H9 ги следи H6 и H7 од овој аспект повеќе отколку H8, со оглед на тоа што H8 слушалките имаат дизајн на уво. Ова е сосема субјективно, кој вид на дизајн ви се допаѓа повеќе, иако слушалките над уво имаат тенденција да бидат малку поудобни за носење. На овие слушалки, можете да очекувате да ги видите истите премиум материјали кои B&O PLAY обично ги користи: полиран и елоксиран алуминиум; мека јагнешка кожа; вистинска волска кожа; текстил; адаптивна мемори пена. Не можевме ни да посакаме нешто подобро. Кога ќе ги земете овие слушалки во раце, можете веднаш да го почувствувате квалитетот. Ова е елегантен, но се уште масивен производ, кој е прилично лесен и покрај неговата големина.

02_beoplay_h9_test

Дизајнот можеби ќе биде познат од претходните модели. Дисковите се поврзуваат со металниот универзален зглоб кој може да гарантира вртење од околу 90 степени. Ова е совршено добро за да можете да ги ставите слушалките нормално врз рамна површини, како вашата маса. Фиксираниот метал оди по лентата преку главата, дното е од груб текстил на допир, а врвот е од волска кожа. Тие користат таков добар материјал за текстилот на дното што не се поставува прашање дали некогаш ќе се оштети, и кожата е само кожа – отпорна, се излитува со текот на времето итн.

Со огромни букви е обележано која е која страна во рамките на пределот над слушалките, што сигурно никој нема да може да згреши. Надворешноста на овие делови, исто така е направена од алуминиум, и во средината помеѓу двете е сместено B&O логото, гордо прикажувајќи ја работата на Данците. Десната страна се разликува од левата со еден помал полиран круг: тука се сместени контролите на допир, за кои ќе разговараме повеќе во детали подоцна во овој текст. Различните контролните копчиња се наоѓаат под екранот на допир: копчето за вклучување и исклучување е трикратен прекинувач. Можете да го спарите уредот со повлекување на прекинувачот во третата позиција – успехот од ова се означува со LED кој може да блесне во многу различни бои. Левата страна, исто така не е без прекинувачи, и тука е сместена заменливата батерија.

03_beoplay_h9_test_fullwidth

Квалитет на звук, Користење

Пред да почнете да го користите овој производ, можеби би било добро да го погледнете прирачникот за користење вклучен во кутијата, само за да знаете што може рецептивниот алуминиумски диск осетлив на допир да и направи на десната страна на уредот. Во основа можете се да правите со овој диск што личи на тркало: како се движите по него, можете да ја зголемите или намалите јачината на звукот, може да се запре и да се пушти музика со еден допир, и исто така може да примате повици. Можете да исклучите или откажете повик со долго притискање, да ги менувате песните со движење напред или назад, и исто така можете да го пренасочите повикот. Со движењето нагоре или надолу можете да го вклучите или исклучите активното откажување на вревата.

Овие функции нормално работат доста добро, но ако не гледате каде притискате, може лесно да дојдете во ситуација каде што случајно ќе ја сопрете музиката, иако се што сакате да направите е само да ја регулирате јачината на звукот. Овие мали грешки може да станат толку здодевни, што по некое време може да се најдете себеси како ја користите апликацијата од телефонот за да ги користите овие функции. Бидејќи B&O PLAY исто така има апликација која изгледа прилично елегантна. Нашата омилена опција во оваа апликација беше еквилајзерот, каде што четири концентрични кругови ги обележуваат најважните аспекти на видовите звук (топло – светлина, пукање – смирено). Во зависност од тоа каде ќе го повлечете белиот круг во средината, ќе го поставите секој аспект и колку силен треба да биде. Ова е неверојатно решение, кое може да биде разбирливо дури и за лаик. Можете прилично брзо да најдете звучни пејзажи, кои одговараат на вашата потреба, без потреба да се заморувате со слајдови на фреквенциски опсези.

04_beoplay_h9_test

Не е тајна дека слушалките имаат за цел да бидат удобни и за патување и за ситуација во канцеларија. Соодветно на затворениот дизајн, што значи дека е отворен само делот што се соочува со увото, нема “вентилација” на задната страна. Во пракса тоа значи, дека музиката нема многу да избега додека ја слушате, а надворешните звуци исто така нема да ви го одвлекуваат вниманието. Недостаток на ова решение е тоа што вибрацијата на мембраната е малку пониска, што го прави звучниот спектар малку потесен. Ова воопшто не е добро или лошо, отворениот дизајн бара повеќе комплицирани производствени технологии и е добар за домашна употреба, додека затворениот дизајн е добар за патување и за во канцеларија, како што веќе споменавме.

Покрај дизајнот, активното хибридно откажување на вревата исто така помага во елиминирањето на надворешните звуци, што работи преку два микрофона во овој случај. Тие можат да произведат некои неверојатни ефекти, кои можат најдобро да излезат кога ќе ја исклучите оваа функција додека сте во метро. Одеднаш се појавува толку многу бучава околу вас, што се прашувате како досега вака сте живееле.

Непотребно е да се каже дека музиката е попријатна на овој начин, но бидете внимателни, може лесно ве удри автомобил, доколку не обрнете внимание. Толку е добро, што не треба да правите компромиси во однос на звуците кога ќе го вклучите B&O PLAY решението, бидејќи откажувањето на вревата не се меша воопшто со нив. Единствената негативна работа е тоа што кога ги користите надвор, сите движења во воздухот може да се слушнат многу гласно (веројатно поради дизајнот на слушалките), што е малку контрапродуктивно.

05_beoplay_h9_test

Сепак, сето ова внатре функционира совршено, можете дури и да се најдете себеси како ги користите слушалките само за откажување на активната бучава. Само помислете какво неверојатна искуство може да биде додека седите во библиотека да не слушате кога некој го влече столот наместо да го подигне. Начинот на кој најдобро може ова да се опише е како да се движите во видео клип: визуелизациите и музиката се одвоени.

Не постојат лоши зборови кои ќе бидат потрошени на удобноста. Перничињата за уши направени од мемори пена и обложени со мека јагнешка кожа прават воопшто да не биде непријатно овие слушалки да се носат голем број часови на ден. Не ги стегаат вашите уши: тоа е едноставно добро. Што се однесува до батеријата, имаме 770mAh што може да издржи 14-часовно слушање музика со вклучено откажување на бучавата, што не е најголема на пазарот, но тоа е совршено доволна за еднодневно слушање музика. Ако сакате повеќе од тоа, можете да купите некои резервни батерии, кои може лесно да ги ставите кога ќе ви се потроши батеријата.

06_beoplay_h9_test

Ајде да зборуваме за квалитетот на звук. Данците изгледа како да нашле најдобра средина помеѓу уживањето во музиката и нејзината прецизност со H9. Иако студиските слушалки се големи, кога ги носите тешко е да се обрне внимание на нешто друго, па така не се толку добри на работното место. Длабокиот бас му одговара не некој интензивен тренинг, но во било кои други ситуации, може да биде прилично здодевен. H9 би можеле да останат прецизни и детални, а во исто време и пријатни за употреба. Дозволете да искористиме еден филмски пример: ако студиските слушалки се филмовите на Тарковски, бас-тешките Beats се Transformers 4, тогаш Beoplay H9 е Interstellar. Има некои свои Холивудски клишеа, но толку е добро составен што не го совладува заплетот.

На наше најголемо изненадување, H9 ја погоди целта со безжичната технологија, и не можевме да ги слушнеме разликите помеѓу кабелскиот и Bluetooth звук (бидејќи првиот може да го уживаме со џек-џек кабел). Ако треба да бидеме искрени, не верувавме дека безжичниот звук може исто така да биде музички пријатен, но сега треба да им се извиниме на оние кои претходно изјавуваа дека ова ќе биде добро. H9 покажа дека тоа е навистина можно – иако за тоа да се случи, мораа да создадат таков квалитет, како што тоа го направи B&O PLAY.

07_beoplay_h9_test_fullwidth

Заклучок

Нема да лажеме дека цената е висока. Меѓутоа, ако се земе предвид дека ќе го решите вашиот проблем со слушалки за цел живот, благодарение на заменливите елементи, можете да ја погледнете оваа цена во поинаква светлина. Кога каблите ќе се оштетат – ги заменувате. Кога перничињата за уши се многу користени – ќе ги замените. Кога батеријата го губи енергетскиот капацитет – ќе ја замените. Ова е таков додаток што ќе биде вреден за поголема инвестиција.

08_beoplay_h9_test

 

Beoplay H9 слушалките можете да ги купите на следниот линк.

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.