imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Beoplay M3 тест – дел од сложувалката што недостасува


Објавен е новиот B&O PLAY паметен домашен звучник М3. Освен што ги наследи сите добри квалитети на поголемите звучници, има за цел да ги придобие срцата на корисниците со својата пријателска цена.

Данскиот Bang & Olufsen и неговиот под-бренд B&O PLAY се нашите омилени со причина. Тие се на пазарот за аудио уреди како што Apple е во индустријата за смартфони, таблет уреди и компјутери. Прекрасен дизајн, одлични материјали, прогресивни функции. Не е ни чудо зошто секогаш е толку возбудливо да добиете нов уред од нив. Ова не беше различно ниту овој пат: заинтересирани сме да видиме што B&O PLAY создаде во М3.

Однадвор

Веројатно никој не е изненаден кога велиме дека М3 е убав производ за око. Имавме црн бисер експлозивен и со заштитен слој (анодизиран) алуминиумски уред, што не е толку очигледно за скандинавската минималистичка елеганција како верзијата на волна. Едно е сигурно: звучниците ги имаат сите класични функции на Beoplay. Детална мрежа, квалитетни материјали, пријатни сводови, јасен дизајн и концепт – сè е таму.

Сепак, тука завршуваат законите. Најпрвин M3 е прилично тежок: уредот со големина на дланка тежи околу 1,5 килограми. Ова е важно поради други причини освен преносливост, бидејќи веројатно ќе биде лоциран на едно место. Производот ќе стои подобро на површините и нема да се поместива за време на тешките бас делови благодарение на неговата тежина. Компанијата уште повеќе помогна во тоа, ставајќи мека база на полимери на дното на М3, со што се зголемува зафатот.

Зборувајќи за базата, можеме да пристапиме до портовите скриени од телото преку врата на дното. Имаме 3.5 милиметарски приклучок за слушалки, micro-USB влез, копчиња за конфигурација и приклучок за напојување. M3 звучникот не може да работи на батерија воопшто, па ќе мораme да го чуваме постојано вклучен.

Има само три копчиња на телото на М3: за зголемување и намалување на гласноста на звукот и мултифункционално копче за пуштање и паузирање на музиката, или спарување. Ќе најдете и две разнобојни LED диоди од страна што ќе ве информираат за статусот на работа, за јачината на безжичната конекција, за ажурирањата на софтверот и за многу други статуси.

Друг аспект е дека можете лесно да ја отстраните решетката за заштита на мембраните и да ја исклучите ако сакате, во зависност од тоа која покривка одговара на вашето расположение. Веројатно ќе имаме и сезонски бои на М3, вообичаено за B&O PLAY.

Квалитет на звук, употреба

Пред да почнеме да го тестираме М3 звучникот, се обидовме да дознаеме каде производот би можел да биде ставен во палетата и дојдовме до заклучок дека најголемата цел што М3 треба да ја има е да го пополни просторот меѓу производите.

Врвот на A9 линијата е погоден за стадиони. А6 е малку покорен, но лесно може да го пополни просторот, толку многу што нема да се слушате едни со други на 75% од звукот. M5 е прилично дискретен во споредба со нив, но повеќе припаѓа на средината на дневната соба благодарение на прекрасниот дизајн и звукот од 360 степени.

Сепак, немаше вистински решенија за помалите простори без да се направи звукот премногу, и навистина не вреди да се стави A9 во кујната. За среќа, M3 совршено го исполнува просторот, доволен е насекаде. Немојте да бидете измамени, звучникот од 2 x 40 вати има моќ, едноставно не претерува во помали простори.

Квалитетот на звукот е сосема чист во споредба со големината. Стандардните поставки се премногу фокусирани на басот, но тоа е лесно да се поправи со официјалната апликација која можете да ја користите за да управувате со сите ваши B&O PLAY производи интуитивно и лесно. Дисторзијата нема да биде премногу оттргната дури и при повисоки звуци, може совршено да го слушнете секој опсег, но не очекувајте прекрасен звук. Ако треба да го споредиме со нешто, исто е како кога би го ставиле А1 во кутија.

Може да се запрашате: зошто тогаш да не го изберам А1 наместо М3, пренослив е. Точно, но М3 има сосема друга намена, што е нејзина најголема предност. Бидејќи е паметен домашен звучник, тој ги има истите функционалности како и секој друг во категоријата. B&O PLAY не остави ништо надвор, имате толку многу можности за поврзување како и со другите звучници.

Вграден Chromecast, Spotify Connect, Bluetooth, AirPlay, и нема да мораме долго да чекаме за AirPlay 2. Ако имате други Beoplay производи, лесно можете да го поврзете M3 звучникот во собата со мулти- систем. А6 во дневната соба, М5 во спалната и М3 во кујната: Вие ги контролирате сите во исто време на истиот интуитивен интерфејс.

Во однос на цените, Beoplay M3 звучникот не е само најмалиот, туку најевтиниот уред од серијата. Тој чини половина од цената на следната отскочна даска, M5. Се разбира, сè уште не е толку ефтин, но дизајнот, функционалноста и прекрасните звуци во споредба со големината се причини да го купите.

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.