imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Дали iPhone XR е исто брз како и водечките уреди?


Со еден збор: да! Меѓутоа, она што е навистина изненадувачки е што во некои аспекти функционира дури и подобро од iPhone XS и iPhone XS Max..

Сега, кога излегоа сите три модели, можеме јасно да провериме дали Apple ја зборуваше вистината кога тврдеше дека, иако не е толку скап, iPhone XR има целосно исти перформанси, како iPhone XS и iPhone XS Max. Земајќи во предвид дека сите годинашни модели работат со помош на A12 Bionic процесорот, не е ни чудо

дека сите функционираат идентично.

Исто така значи дека перформансите на едно јадро на iPhone XR се 13 проценти побрзи од минатогодишниот водечки уред, iPhone X, а групата јадра победува за 10%. Според GPU тест базиран на Metal API, графичките перформанси пораснале за екстремни 40 проценти. Навистина би требало ова да го земете во предвид, кога размислувате да го менувате уредот.

И тоа не е се! Според тестот што го спроведе Macworld, се испостави дека iPhone XR за малку го надминува и iPhone XS, во поглед на некои аспекти на графичките перформанси. Ова се случува, бидејќи, кога се работи за пикселизација, GPU мора да формира 80 проценти повеќе пиксели во случајот на iPhone XS и 125% повеќе за iPhone XS Max.

Најголемата предност која ја има iPhone XR е траењето на батеријата. Според најтешките бенчмарк тестови, трае 19 минути подолго од батеријата на iPhone XS Max и го надминува траењето на батеријата на iPhone XS за цел час. Кога зборуваме за реално користење, може да оди до 30-35 минути, па и до 2 часа.

Да го споредиме само со iPhone 7 Plus. Двата уреда доаѓаат со 2.900 mAh батерии и LCD екрани. Уште повеќе, големината на екранот на iPhone 7 Plus е 7% помала. И покрај тоа, iPhone XR работи еден час и 45 минути подолго. Јасно се гледа дека iPhone XR има најдобра батериска моќ на сите времиња.

Извор: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.