imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Gurman: Retina MacBook Air и Pro Mac mini доаѓаат наскоро!


Сезнајкото на Bloomberg сподели неколку реченици за најочекуваните производи. Така што Вие сега можете да почнете да ја пополнувате божиќната листа на желби, откако новите два производи би можеле да дебатираат на есен.

Можеме да слушнеме повеќе или помалку гласини за горенаведеното, два производи порано. Како и да е, сега, добро информираниот новинар на Bloomberg, Mark Gurman, обрна внимание на фактите.

Според неговата верзија, најновиот член на линијата на MacBook Air може да биде претставен наскоро. Овој модел би бил со Retina екран и тенки рамки од околу. Надежта за Air не беше многу конкретна, а ние можеме да претпоставиме што Apple ќе направи со него. По сè изгледаше дека тие ќе престанат да го произведуваат овој производ и дека на негово место ќе остане само Retina MacBook.

Според ова, ние сме среќни што можеме да слушнеме од Gurman дека не само што овој производ ќе остане, туку и дека ќе биде надограден. Кога е во прашање цената, Gurman може да каже дека истата ќе биде пониска од цената на Retina MacBook. Со самото доаѓање на овој производ ќе биде пуштен и новиот редизајн и неговиот нов изглед.

За среќа, ние имаме уште многу повеќе за што би биле среќни.

Gurman ги елаборираше и надоградбите на Mac mini, за кои можеме да се посомневаме однапред. Исто така да не споменуваме дека Apple на ова се осврна од порано, но до сега немавме очигледни информации. Сега пак овој случај не е ништо поразличен. Но она во што сме сигурни е дека ако сè е како што треба, таргет групата на овој производ ќе бидат професионалните корисници. Значи ние би можеле да очекуваме нови опции за меморија, помоќни процесори и секако повисоки цени.

Во октомври 2014, последен пат беше надограден Mac mini…

И кога точно? Според пророкот на Apple, ние би можеле да ги запознаеме новите производи во Октомври, не подоцна, откако новиот iPhone ќе биде објавен. Ако се сеќавате на радикалната промена на MacBook Pro во 2016, објавена во Октомври. Според ова е многу објективно компанијата да ги претстави новите уреди пред божиќната сезона, но не и во исто време кога iPhone е прв на агендата.

Ние сепак не би можеле да се одлучиме кој прв производ би го дочекале. А Вие?

Извор: MacRumors

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.