imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

HDR видеа на iPhone и iPad?


Новите мобилни уреди на Apple пристигнаа со HDR поддршка, но овој формат не е поддржан од сите извори на видеозаписи. Да погледнеме што би требало да знаеме за репродукцијата на HDR видеата на iPhone и iPad.

Apple најави поддршка за втората генерација на iPad Pro на минатогодишниот WWDC, но во недостаток на било какви содржини, беше тешко многу да се разговара за тоа. iTunes Movies во основа беше единствениот извор кој нудеше филмови во HDR со доаѓањето на Apple TV 4K, како и iPhone 8 и iPhone X, кои исто така се HDR уреди.

Super Retina OLED екранот на iPhone X добро го познава HDE, а дури и прикажувањето на HDR на вашиот Apple TV зависи од екранот на вашата телевизија. Во случајот на другите уреди, процесорот е способен да прикаже слика, но екранот не е. Иако јасно можете да ја видите разликата помеѓу обичниот и поширок спектар на бои на екраните кои не се наменети за HDR. Но се е залудно, ако нема содржини што би можело да се гледаат во HDR.

За среќа, денес имаме мноштво опции кога се работи за бирањето филмови и видеа. Netflix и Vimeo го поддржуваат овој формат веќе некое време, а сега и YouTube го направи HDR искуството достапно за корисниците на iPhone X.

Ако видеото е достапно во овој квалитет, со притискање на малата икона на запчаникот можете да ја изберете и HDR функцијата. За тоа да го направите, морате да ја надградите YouTube апликацијата на најнова верзија на вашиот iPhone или iPad. Откако ќе го поставите HDR начинот на приказ, апликацијата автоматски ќе ја користи оваа поставка и ќе ги прикажува видеата во најдобар можен квалитет.

За репродукција на HDR содржини од различни извори, потребна ви е апликација од трета страба. Постојат различни алтернативи како Infuse Pro 5 кои поддржуваат репродукција на HDR на iPhone и на iPad, баш како и UHD Blue-ray фајловите. Неговата цена е малку висока, ни за возврат нема месечни надомести.

Преземете ја Infuse Pro 5 од App Store (Универзална – 14.99 долари)

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.