imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

iOS 12 – “Snow Leopard” на мобилниот оперативен систем


Оние кои ги следеа новостите за Apple, може да знаат дека оваа година компанијата ќе се фокусира на стабилност. Нешто слично се случило претходно. Ајде да видиме како се повторува историјата.

Axios и Mark Gurman, исто така, ги потврдија информациите дека Apple ќе ги одложи новите карактеристики предвидени за оваа година и ќе се фокусира на стабилизирање и ќе ги направи посигурни iOS и macOS. Се чини дека има огромна побарувачка за тоа и од корисниците.

Очигледно кога станува збор за софтвер, во Apple се случуваат премногу работи во изминатите неколку месеци. И момците во Купертино можеа да го почувствуваат тоа. Не треба да заборавиме на фактот дека ова не е прв пат во историјата на Apple кога стабилноста влезе во центарот на вниманието на новиот систем. Иако некои може да ја споменат изгубената слава на компанијата и Стив Џобс. Меѓутоа, последниот пат кога требаше да направат такво нешто, беше под негова контрола. Ајде да се качиме на авионот наречен Историја и да летнеме назад 10 години во тоа време за да видиме што се случило со Mac OS X тогаш.

На 26 октомври 2007 година Apple го објави Mac OS X 10.5 кој го има кодното име Леопард. Системот беше еден од најзначајните во тоа време. Тоа беше супер-гига ажурирање со своите 300 + нови функции. Оние кои беа запознати со екосистемот со неодамна лансираниот iPhone први го запознаа овој систем на Mac. Тоа беше години пред лансирањето на iPad и Mac OS X беше главниот софтверски производ на Apple.

Само две години подоцна, со истата идеја, Apple одлучи да се фокусира на стабилност, наместо на нови функции и издаде верзија на Leopard, со име Snow Leopard. Новиот систем не донесе ништо ново – и покрај неколку мали нови поправки – за корисниците, и главна карактеристика беше тоа што немаше нови карактеристики.

Сега знаеме дека ова е вистинската одлука. Можеме да видиме дека корисниците сè уште мислат дека Snow Leopard е многу добро ажурирање. На многу онлајн хабови корисниците се согласуваат дека тој е еден од најстабилните и најефикасните оперативни системи што ги објави Apple. Ова е сјајна ѕвезда на компанијата, тогаш тие навистина вложија напор во ажурирања кои содржеа вистински нови функции и така натаму. Кога наследникот Mac OS X Lion беше издаден, луѓето сметаа дека е чекор назад. Ова ажурирање беше објавено под водство на Стив Џобс, за да не ги имаат тие убави мисли за старите добри времиња. Проблеми постоеле и во неговата ера.

Дали навистина беше толку успешен Snow Leopard? Да бидам искрен, исто така ги имав истите проблеми што ги има High Sierra сега, но како што минуваше времето, спомените избледија. Да видиме неколку примери. Воведувањето на MobileMe – претходник на iCloud – не беше толку мазно. Мислењето на Steve Jobs за за проблемот беше обелоденето од инсајдерска пошта:

 

Екипа,
Лансирањето на MobileMe не беше нашиот најдобар момент. Има неколку работи што би можеле да направиме подобро: MobileMe едноставно не беше до стандардите на Apple – јасно му требаше повеќе време и тестирање. […] Беше грешка да се стартува MobileMe во исто време како iPhone 3G, iPhone 2.0 софтверот и App Store. Сите ние имавме повеќе од доволно да направиме, а MobileMe можеше да биде одложен без последици.

И таму има прилично сериозна грешка која беше пронајдена веднаш по воведувањето на Snow Leopard. Поради неуспехот целата домашна библиотека на корисниците можеше да исчезне, што очигледно е сериозен проблем. Новинарите распнаа Apple, тие мораа јавно да објаснат и да испратат брзо решение со верзија 10.6.2. Првите неколку ажурирања на системот вклучуваа тони грешки, технолошките новинари известуваа за нестабилен-несигурен систем и фрустрирани корисници кои сакаа да се сменат на постарите верзии. Дали звучи познато?

Корисникот на Twitter од типот на пророк ја виде судбината на системот и претстојната реакција на јавноста. Тој рече дека ќе биде отповикана како најдобра верзија на OS X досега. И тој беше во право! Зошто? Тешко е да се каже. Има огромно оптоварување на носталгијата, сеќавањето на Стив Џобс и фактот дека Епл не мораше да ги импресионира корисниците од година во година.

Следниот систем – Lion – беше лансиран речиси две години подоцна. За 2 години тие имаа доволно време да ги стабилизираат основите на системот што беше со големи недостатоци. Би се обложил, ако тие имаат време да работат на High Sierra една и пол или повеќе години може лесно да ја претекне титулата на Snow Leopard.

Но работите се променија многу од Lion. Главната поента е дека оттогаш тимот на Mac мора да претстави нешто ново во секоја година со неверојатно нови функции од кои ќе ви падне вилицата, додека стабилноста мора да остане иста или да се подобри. Се разбира дека е потешко. Затоа мислам дека Apple донел добра одлука со запирање за момент и размислување двапати. Оние кои многу ги бараат сите нови карактеристики од година во година може да бидат малку разочарани. Сепак, како што може да знаеме со добар маркетинг трик, сè може да се продаде како иновација. И другите корисници може да бидат задоволни од подобрената стабилност.

Истото важи и за iOS. Оние кои ја следеа нашата серија за историјата на мобилниот оперативен систем на Apple, можеби се сеќавате дека сфатив дека има ажурирани тригодишни циклуси. Нови опции – функции – стабилност. Последен пат iOS 7 беше нешто ново, iOS 8 беше за функции – тогаш тие велеа дека тоа е најпроблематичниот систем досега – и iOS 9 дојде со дотерување и исправени грешки. Ако продолжиме да сметаме вака, во iOS 12 можеме да очекуваме стабилноста да биде главната особина. Да се цитирам по објавувањето на iOS:

Сепак, сѐ уште сметаме дека теоријата за една огромна надградба на секои три години повеќе или помалку е вистина. Ако сметаме дека iOS 7 кој ја донел најголемата промена во системот се случи по три циклуси на ажурирање, може да очекуваме дека iOS 12 следната година најверојатно ќе го следи тој терк. Малку Siri ажурирање, некои мали дизајн промени, Dark Mode, повеќе напредни AR функции, и сл.

Што може да биде лекцијата? Тоа е прилично едноставно. Пред да ја закопаме целата компанија, да плачеме над гробот на Стив Џобс и да бидеме шокирани од своето профитно ориентирано однесување, треба да се погледне назад во минатото. Може да се најдат неколку повторувачки обрасци кои можат да предвидат нешто посветло за Apple отколку што сега се мисли.

Извор: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.