imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Jony Ive зборуваше за развојот на Apple Watch


Hodinkee магазинот, што се занимава со часовници имаше интервју со главниот дизајнер на Apple. И очигледно, главна тема беше Apple Watch. Научивме многу интересни детали за развојот на паметниот часовник.

Без разлика дали станува збор за нов уред или за огромните згради во Apple Park, Jony Ive го предводеше целиот дизајн на проектите на Apple во изминатите. И очигледно работеше и со Apple Watch, но немавме слушнато никакви инсајдерски приказни за дизајнот на паметниот часовник на Apple. Hodinkee магазинот сега ја исполни оваа празнина и оствари долго интервју со дизајнерот.

Научивме дека првиот часовник на Ive бил Omega Speedmaster, што го купил во областа Kowloon во Хонг Конг во 1992 година за време на едно патување. Тој беше “крајно заведен” од неговата употреба во вселенското истражување. Овој модел беше на зглобовите на првите луѓе на Месечината. Некако го олицетворува оптимизмот, амбицијата и храброста на пронајдокот. Тој, исто така, навистина го сакаше и Nautilus на Patek Philippe, кој го нарече “бизарен, бизарен објект”.

Навраќајќи се на Apple Watch, Jony Ive, исто така, изјави дека Steve Jobs навистина не бил заинтересиран за часовници, па затоа оваа темата не била на распоред. Неколку месеци по смртта на Јобс во 2012 година, проектот повторно излегол на површина. Морале да одлучат која насока да ја изберат. Раководните луѓе сметаа дека Apple Watch е доволно персонален за да биде нов и интересен додаток.

Целиот процес на дизајнирање бил сосема неправилен. Немало референца за работа. Исто така, се консултирале со надворешни специјалисти, што е сосема невообичаено, бидејќи обично самите решаваат сè. Помеѓу овие консултанти биле Will Andrewes (хоролог со 40 години стручност), Jonathan Betts (Куратор Емеритус на Кралската опсерваторија), Dominique Fléchon (специјалист по антикварна хорологија), Grégory Gardinetti (историчар на Фондацијата Haute Horlogerie), Claudia Hammond (писател и професор по психологија), David Rooney (чувар на технологии и инженерство во Лондонскиот музеј за наука) и Chris Lintott (астрофизичар на Универзитетот во Оксфорд).

Можете да го погледнете Apple Watch во смисла на трговски документи – што прави, итн. – или можете да погледнете што би било можно ако сте знаеле дека сте имале толку многу технологија со вас во секое време. Многумина од нас постојано ги имаат своите телефони со себе, но тие не се поврзани со вас. Замислете да имате нешто моќно со вас во секое време, и кои можности може да му ги понудат на корисникот.

Таа можност е феноменална. Особено кога [вие] не разбирате каде сме денес во однос на технологијата и можностите, но натаму сме тргнати.

Според Ive, главната цел на Apple не е да се реши проблемот со Apple Watch, тие повеќе би сакале да понудат добра прилика. Сè што направија беше потрагата по она што сметаа дека е најдобро решение. И компанијата исто така сакаше да ја истакне неговата релевантност. Ова е причината зошто експериментираa со такви премиум материјали како злато и керамика во случај на Edition моделите. Овие нови материјали имаа само една цел: “Да го прошират она што е Apple”.

Во врска со здравствените функции, дизајнерот додаде дека ги разгледува повратните информации кога Watch ќе промени нечиј живот за разлика од оние наслови како: Apple е производител на часовници со највисок приход.

Jас сум искрено многу повеќе мотивиран од слушање на еден клиент кој верува дека Apple Watch материјално го подобрил неговиот или нејзиниот живот. Привилегија е да работите на производи за кои луѓето развиваат љубов и кои стануваат важен и позитивен дел од нивниот секојдневен живот.

Извори: HodinkeeMacRumors

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.