imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Каде исчезна Dashboard во macOS Catalina?


Apple не само што го подели iTunes на три различни апликации, туку и го отстрани легендарниот Dashboard. Сепак, тој не исчезна засекогаш, и моментно достапните виџети ќе продолжат да живеат на друго место.

Еве малку историја за Dashboard… Апликацијата беше претставена за Mac пред 14 години, во 2005 година, со OS X 10.4 Tiger и последен пат беше надградена со OSX 10.7 Lion во 2011 година. Да, апликацијата беше непроменета речиси 8 години. Apple ја искористи оваа опција за да ги претстави виџетите во екосистемот.

Неговата најпопуларна функција можеби е Sticky notes виџетот, и многу други корисни апликации може да бидат прицврстени на него. Неговиот скеуморфски пионерски дизајн беше имплементиран и во iOS, а беше променет во минималистичка flat верзија со iOS 7.

На многу корисници веќе им недостасува оваа опција, исто како и на програмерите од Appleosophy, кои пронајдоа дека недостасува во бета-верзијата за програмери на MacOS Catalina. Се обидоа да го стартуваат со брз Terminal трик, но сѐ што добија беше празна апликација во Mission Control секцијата (исто како и во случајот на iTunes).

На овој начин може да се сомневаме дека Apple не само што заборавил да ја интегрира оваа опција, туку дека воопшто нема да биде вклучена ни во претстојните бета верзии.

Што ќе биде сега со виџетите? Еден од можните исходи е дека можеби ќе имаат своја апликација, како што ќе имаат гореспоменатите Sticky Notes. Твитот на еден од нашите омилени програмери, Steven Throughton-Smith го докажува дека:

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.