imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Кога би можел да се одржи следниот Keynote?


Дури и ако милиони луѓе го чекаат во целиот свет, навистина не може да се каже дали Apple ќе има уште една голем настан оваа година за ажурирање на Mac линијата. Но, треба да се обложите!

Во редакциската канцеларија очекуваме Купертино да лансира нешто големо, дури и повеќе од обичните фанови на Apple. Би сакале да претстават само линија на нови Mac производи. И покрај тоа што MacBook Pro имаше тивка надградба на крајот на летото, дури и Tim Cook признава дека Mac семејството е доста напуштена производна линија во компанијата.

Гласовите станаа уште погласни, кои очекуваа втор Mac фокусиран настан по iPhone презентацијата пред неколку недели. И, исто така, очекуваното iPad Pro ажурирање е одложено (во кратки црти: гласините велат дека iPad уредите би можеле да пристигнат со дизајнот на iPhone X).

Најинтересен фактор што може да влијае на датумот на претстојниот Keynote е поврзан со iPhone XR. Пред-нарачката на уредот, кој се смета за најбаран оваа година ќе се случи на 19. октомври, а продажбата почнува од 26 октомври. Можната Mac надградба може да ја украде славата на iPhone XR. И сигурни сме дека Apple навистина не го сака тоа.

Покрај тоа, годинашната Jamf конференција се одржува помеѓу 23 и 25. овој месец. Jamf е систем кој им помага на средните и големи претпријатија да управуваат со нивните Apple уреди. Според содржината на нивната веб-страница, повеќе од 15.000 компании ги користат своите решенија. Што очигледно е важна целна група.

Ако ја погледнете горната табела, можете да видите дека есенските настани обично се одржуваат во втората половина од месецот. Минатата година беше исклучок. Но, во 2016 година тоа се случи во последната недела од месецот. Продолжувајќи ја оваа тенденција и соработувајќи со пазарот на САД, би се обложиле на ова.

Она што знаеме дека е сигурно: поканите за настанот обично пристигнуваат една недела пред одржувањето, па втората недела од октомври навистина не е веројатна. Ако не известиме за поканите следната недела, оние кои ќе се обложат на третата недела ќе загубат. Четвртата недела е доста зафатена. Ноември е толку блиску до божиќните празници, што полека истекува времето. Во овој случај, многу веројатни се тивките ажурирања…

И зошто го очекуваме овој настан како доаѓањето на Месијата? Поради следните надградби кои веќе беа предвидени од аналитичарите:

  • iMac надградба – поминаа 485 дена (не се смета Mac Pro, освен ако не читате од исклучително богата земја)
  • Mac mini надградба – поминаа 1448 дена – дозволете нешто да се случи, ве молам! (ако пристигне, ќе биде поскапо…)
  • MacBook фејслифтинг со поевтина опција која може да го замени MacBook Air.
  • Нов iPad Pro, во големини од 12,9-инчи и 11-инчи.
  • Нешто лудо, сон за фановите! Производи што ги чекаме толку долго како што се: AirPods 2, AirPower, нов HomePod, iPhone SE 2 (само се шегувам).

Она што би можело да биде интересно се и неколку најави за новиот Mac Pro кој би можел да биде лансиран во 2019 година. AppleInsider сега се обложува дека ќе има настан на 25 октомври, на кој Tim Cook би можел да ги истакне и исклучително високите продажни количини на iPhone XR. Нека се оствари!

Извор: AppleInsider

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.