imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

macOS Mojave: Неверојатна функција во Safari


Dark Mode е одличен, Mac App Store е исто така кул, но сепак, најзначајната функција на macOS Mojave е малата икона на левиот раб на табовите во Safari…

Ставот на Apple кон нивните оперативни системи со посебни погледи кон функциите е доста амбивалентен. Од една страна, Apple ги подобрува со напредни технологии. Од друга страна, понекогаш се изоставуваат основни елементи. Ако морав да ги замислам како куќа, би ги замислил само како прилично кул интелигентна палата во Беверли Хилс, каде што чешмата постојано протекува, рачката на вратата е заглавена и плочките се покриени со каменчиња.

Тоа е чудна мешавина од луксуз и негрижа.

Да бидеме лојални на нашиот гореспоменатиот пример, macOS Mojave барем малку го сопре протекувањето. Apple сега успеа да го компензира недостатокот на функцијата која недостасуваше со години: фавикони.

Знаете, ова се оние мали икони што ја олеснуваат навигацијата и кои најчесто можете да ги пронајдете на рабовите на табовите, во насловната лента или помеѓу обележувачите во другите веб-прелистувачи. Поради некоја причина, Safari досега ја немаше оваа супер технологија. Сепак, отсега натаму лесно ќе можете да ги вклучите фавиконите, доколку ги направите следните чекори:

  • Стартувајте го Safari.
  • Кликнете на ‘Safari’ во мени лентата, и потоа ‘Preferences’.
  • Тука кликнете на ‘Tabs’.
  • Конечно, штиклирајте го полето за ‘Show website icons in tabs’.

Практично магија …

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.