imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Над 30 нови функции во iOS 13 што не беа споменати во презентацијата


Како што можеше да се очекува, Apple го објави пристигнувањето на најновата верзија на iOS за оваа есен на последната Keynote презентација. Но, поради недостаток на време не можеа да ги покријат сите важни нови функции.

Очигледно, најважните промени како што се Dark Mode, новиот QuickPath тип на тастатурата, Siri, апликацијата Photos и новите карактеристики на AirPods беа истакнати, но Tim Cook и неговиот тим се уште имаат многу изненадувања, што не ги соопштија на сцената.

Сега ги организиравме сите овие функции во посебни групи и сакаме да пишуваме за најинтересните. Ќе се обидеме подоцна да ги тестираме една по една, а исто така ќе ги оценуваме поголемите иновации во форма на обезбедување совети за вас.

Општи иновации

 • Оптимизирано полнење на батеријата – новиот оперативен систем содржи оптимизација на батеријата што помага да се забави стапката на стареење на батеријата со намалување на времето што вашиот iPhone го троши додека е целосно наполнет.
 • Единствена екстензија за Sign on – API за идентитетот на провајдерите и програмерите на апликации им овозможуваат на корисниците беспрекорно да се логираат во апликации и веб-страници, користејќи ја безбедноста на Face ID и Touch ID.
 • Преземање на големи апликации со мобилни податоци – престана да постои магичната граница за преземање од 200 MB со мобилни податоци.
 • Избирање на WiFi мрежа од Контролниот центар – конечно, благодарение на Apple! Истото се однесува и на уредите со Bluetooth (AirPods врска FTW!)
 • Подобренo скенирање со QR-код – Новиот зададен режим на QR-код во Камера, достапен од Control Center, нуди подобрени перформанси на QR код, опција за блиц светилка и подобрена приватност.
 • Поставување цели за читање во апликацијата Apple Books – оваа функција е слична на апликацијата Reminders, која одвреме навреме ве предупредува да продолжите со читање (истото важи и за аудио книги). И, се разбира, ќе добиете награди.
 • Низок режим на податоци – Апликациите на вашиот iPhone ги намалуваат нивните мрежни податоци.

Аудио

 • Репродукција на Dolby Atmos – Уживајте во возбудливото сараунд звучно искуство од содржините со Dolby Atmos, Dolby Digital или Dolby Digital Plus. Достапно за iPhone XR, XS, XS Max, 11″ и 12,9″ 3. генерација iPad Pro.

FaceTime, Phone и Messages

 • Понапредно пребарување во Messages – Кога внесувате во пребарувањето, пораките ги категоризираат резултатите и ги нагласуваат условите за појавување. Исто така, можете да пребарувате во рамките на одделните разговори за пораката што ја барате.
 • Нечујни непознати повикувачи – Кога подесувањето е вклучено, iOS ја користи интелигенцијата на Siri за да им дозволи на повиците да го повикуваат вашиот телефон од броевите во Contacts, Mail и Messages. Сите други повици автоматски се испраќаат до говорната пошта.

Photos

 • Контроли за локација за споделените фотографии – Сега можете да контролирате дали ја споделувате вашата локација кога споделувате фотографија на социјалните медиуми.
 • Понапредно пребарување во Photos – Сега можете да комбинирате клучни зборови како плажа и selfie.

Reminders и Notes

 • Менаџирање на фолдерите во апликацијата Notes – Организирајте ги вашите белешки со создавање фолдери и вгнездени под-фолдери и лесно управувајте како се организирани во вашите фолдер листи.
 • Прилагодување на изгледот на листите во Reminders – Прилагодете го изгледот на вашите лични или споделени iCloud листи, избирајќи од 12 прекрасни бои и 60 експресивни симболи.
 • View-only колаборација во Notes – Споделувајте белешки и цели фолдери само за преглед, така што вие сте единствениот кој може да направи промени.
 • Нови checklist опции во апликацијата Notes – Брзо променете го редоследот на checklist елементите, користејќи drag and drop и преместете ги означените елементи до дното. Ако сте ја пополниле контролната листа и сакате повторно да ја користите, можете да кликнете за да ги отштиклирате сите ставки и да почнете одново.

Calendar, Mail и Contacts

 • Додавајте атачменти во настаните – претпоставувам дека ова не мора да го објаснуваме…
 • Додавајте нови етикети за односи со контакти – во случаите кога тоа е потребно …
 • Блокирајте го испраќачот во апликацијата Mail – Блокирајте ги сите мејлови од одреден испраќач и преместувајте ги пораките директно во Trash. Блокирањето на испраќачот работи на сите ваши уреди на Apple.
 • Исклучете ги thread-овите во апликацијата Mail – Едноставно исклучете ги известувањата од премногу активни теми на електронска пошта на сите ваши уреди на Apple.

Keyboard и Language

 • Посебни копчиња за emoji и глобус – Мултијазичните корисници можат да се префрлаат помеѓу јазиците со поголема леснотија, со специјални копчиња за префрлање меѓу јазиците и избор на emoji.
 • Нови јазични тастатуриТука можете да прочитате повеќе.
 • Избирајте јазици за апликација по апликација – Користете апликации од трети страни на поинаков јазик од вашиот системски јазик.
 • Предупредувања за слаби лозинки – Од сега па натаму, Safari ќе ве предупреди ако вашата регистрирана лозинка се чини дека е премногу слаба и лесна за хакирање.

Siri

 • Попаметна Siri – Siri нуди персонализирани сугестии во Apple Podcasts, Safari и Maps. Siri може дури и да детектира потсетници во пораките и настаните во апликациите од трети страни.
 • Siri кратенки за конверзација – Кратенките се уште помоќни и ви овозможуваат да да комуницирате со вашите апликации на разговорен начин.

CarPlay и Maps

 • Поддршка за поврзување со втор екран – Автомеханичарите можат да развиваат CarPlay системи кои ги прикажуваат информациите на втор екран, како на пример во кластер или HUD.
 • Поддршка за Hey Siri – Автомеханичарите можат да развиваат CarPlay системи кои можат да изведуваат “Hey Siri” барања со нативните микрофони.
 • Do Not Disturb поддршка за време на возењето – Можете да го овозможите Do Not Disturb While Driving in CarPlay, поради што нема да пристигнуваат известувања.
 • Независни погледи за апликации – Апликацијата отворена на iPhone не влијае на она што е отворено на екранот на CarPlay, па патниците можат да избираат песна на уредот, додека возачот може да продолжи да гледа во мапите на CarPlay.
 • Light mode – Алтернативен, лесен светол поглед за очите за CarPlay.

Safari

 • Ажурирана почетна страница во Safari – Дизајнот на ажурираната страница на Safari ги вклучува омилените, често посетени и неодамна посетени веб-страници, за да можете брзо да дојдете до саканата страница. Предлозите на Siri ги истакнуваат  релевантните веб-страници во историјата на прелистување, често посетените сајтови, линковите испратени до вас во Messages, и многу повеќе.

Оваа листа е исклучително долга и голема почит за Apple што ги разви сите овие одлични карактеристики. И се разбира, ако сакате можете да ги проверите сите мали иновации во iOS 13 на официјалната веб-страница.

 

 

 

 

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.