imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ниту еден Snapdragon не може да го надмине процесорот на Apple


Ова може тешко да им падне на сите оние производители на мобилни телефони кои сакаат да го надминат iPhone по прашање на ефектот…

Како што вели изреката, една од најголемите предности на Apple е во тоа што хардверот и софтверот се концентрирани на едно место. Благодарение на тоа, ќе ви треба помалку RAM меморија на iPhone, за да имате ист ефект како кај другите производители. Да не споменуваме дека нивниот A процесор ги надминува сите свои конкуренти.

Ни овој пат работата не е поинаква. Првиот бенчмарк тестови говорат за телефони кои го користат новиот Qualcomm Snapdragon 855 процесор, но се чини дека ни оваа година нема да го надминат iPhone. Наводно, овој чип ќе биде вграден во Galaxy S10, новиот водечки модел на Samsung, кој ќе се појави на 20. февруари.

Податоците за овој уред можеме да ги видиме на резултатите на Geekbench 4, кои се објавени на Slashleaks. Најголема разлика е во резултатите на еднојадрените процесори: додека A12 чипот на Apple успеа да освои 4801 поен, Snapdragon освои само 3413 поени. Што се однесува до повеќејадрените, тука резултатот е малку повеќе израмнет – Samsung собра 10256 поени, додека iPhone XS е малку пред него со освоени 11479 поени.

Треба да се додаде и тоа дека во секојдневната употреба ова не претставува голема разлика: двата процесори се многу брзи, па корисниците веројатно нема да забележат разлика. Меѓутоа, во поглед на издржливоста, iPhone сепак се истакнува.

Извор: MacRumors

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.