imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Nokia Body Cardio – Повеќе од мерење на тежината


Првата, една и единствена паметна вага која обезбедува медицински одобрени кардиоваскуларни резултати и која прави и малку повеќе од тоа. Тестирана и одобрена, едноставно ја сакам!

Ја користам паметната скала Withings повеќе од три години. Nokia неодамна го купи „Withings” и неодамна добивме вага за тестирање. Тоа не е едноставна вага, туку повеќе од тоа.

Многу луѓе мразат да одат чекор понатаму на вагата, само се сожалуваат себеси и не сакаат ниту да се погледнат во огледало. Има и такви, кои се опседнати со ваги, се мерат секој ден. Но, не е важна само тежината. Односот на телесните масти и мускулите е прилично важен. На пример, со прекумерно трчање можеме да изгубиме повеќе мускули отколку масти … Претходно го споделив искуство со мојот Apple Watch користејќи ги податоците од мојата паметна vaga.

Но, да видиме зошто се вљубив во Nokia Body Cardio вагата.

Повеќе од инструмент за мерење на тежината

Мојата претходна вага е прилично добра, но Body Cardio е уште подобра. Обезбедува попрецизни податоци (мери со прецизност од 90 грама) и прави многу други мерења што моите претходни уреди не можеа да ги направат. Покрај мојата тежина, ми дава информации за моите телесни маснотии, процентот на вода, мускулната и коскената маса, пулсот, BMI и кардиоваскуларното ментално здравје. Последното е најголем хит, ќе ви кажам зошто.

Откако го добив Apple Watch, почнав редовно да вежбам. Отпрвин трчав, па сменив со вежби во сала, сега ги мешам активностите. Мојот Apple Watch е прилично лош мотиватор и оваа паметна вага е добар придружник која ги следи промените и развојот на моето тело. Речиси секое утро чекорам по вагата, па имам навистина убав графикон за промените на мојата тежина, телесна маст и мускулна маса. Покрај апликацијата, можам да ги дофатам и сите податоци од десктоп прегледувачот, и двете работат одлично.

Ќе ви покажам графикон со кој ќе останете подзинати. Се откажав од пушењето на 14 април. Порано пушев малку повеќе од една кутија дневно (понекогаш и две, во случајот на лансирањето на новиот iPhone или Black Friday), па затоа беше време да се откажам.

Оттогаш не пушам ниту една цигара. Вежбам исто како и порано и мојата исхрана е исто така добра. По неколку месеци можев да видам дека мојот просечен пулс е намален. Кога пушев беше околу 80 отчукувања на мин, по откажувањето се спушти на 70. Можеби лекарите се во право, а пушењето има многу-многу недостатоци?! Може јасно да се види опаѓачка тенденција од 14 април.

Ако брзо погледнавте, можете да видите дека бројот на мерења порасна многу во изминатите неколку месеци. Не затоа што ја користам вагата почесто, туку затоа што по ажурирањето на софтверот, апликацијата може да ги синхронизира податоците од Apple Watch. И покрај утринските вредности, има податоци собрани во текот на денот и обезбедени од мојот часовник. Јас сум прилично одличен лабораториски стаорец, можам да ги покажам предностите од откажување од пушење и регенерација на моето тело себе си многу добро.

Pulse Wave Velocity

Тоа е она што веќе го спомнав на почетокот. Ова се прилично нови работи, го следи протокот на крв низ вените во вашето тело. Јас не сум доктор, па дозволете ми да цитирам:

“Body Cardio ја мери брзината на пулсот, признаена од медицинската заедница како најдобар самостоен показател за севкупното кардиоваскуларно здравје. Прочитајте на екранот на уредот и пронајдете детална проценка во апликацијата Health Mate, заедно со совети за подобрување. Без оглед на вашето ниво на фитнес, ќе можете јасно да видите како мали промени во животниот стил – како што е поздрава исхрана и повеќе активност – може да имаат големо влијание врз подобрувањето на здравјето на вашите артерии “.

Тоа значи дека уредот ги следи вашите вени и според вибрациите на ѕидовите, може да ја мери брзината на крвта низ телото. Тоа ви дава совршена слика за вашиот крвен притисок и појава на артериска вкочанетост и општо кардиоваскуларно здравје. Чиста наука!

Во мојот случај, убаво се покажува дека овие вредности се намалуваат во изминатата половина година, па има добра шанса дека во моментов не страдам од било какви кардиоваскуларни заболувања.

За мене најважните броеви се оние за мојата тежина, и истите ги сфаќам доста сериозно. Податоците за брзината на пулсот се навистина утешни, сигурен сум дека тоа ќе ми помогне да забележам било какви проблеми и да свратам навреме на лекар.

Сепак, постојат многу нови функции во Nokia Body Cardio, а дизајнот не се промени многу. Едноставна и елегантна стаклена плоча во темна или светла боја. Најдобро е тоа што батериите што можат да се рециклираат се менуваат во батерија која може да се полни. Поврзете го на USB полнач за една ноќ и ќе има доволно енергија за работа неколку месеци. Апликацијата е целосно обновена. Таа е повеќе чиста и транспарентна, и првото спарување сега стана многу полесно. Само неколку притискања и се поврзува со вашата Wi-Fi мрежа.

Резиме

Мојата стара вага работеше одлично, многу ми помогна и ме мотивираше да живеам поздрав живот, но новиот уред е уште подобар на секое поле. Попрецизен е, има нови функции што помагаат да се создаде посложена слика за вашето тело. Од вас зависи што ќе правите со информациите. Може да биде корисно за оние кои сега почнуваат да трчаат или да одат во сала да вежбаат. Дури и за оние кои само планираат. Гледајќи ги графиконите, има огромни шанси веднаш да започнат.

Nokia Body Cardio не е евтина, но се чини дека е скапа ако ја споредите со обичните дигитални ваги. Сепак, овие уреди не го мерат пулсот, ги ставаат сите податоци во облак, цртаат графикони и ве предупредуваат во случај на неволја. Претпочитам да стојам на тоа гледиште: колку вреди да си го продолжите животот само со една година? Или три, благодарение на степенот што ве мотивира да живеете поздраво. Ако се уште мислите дека тоа е губење на пари, постојат и други Nokia паметни ваги за поприфатлива цена. Можете да изберете било која од нив, единствената разлика е во различните функции, тие исто така испраќаат податоци во облак и собираат резултати.

Доколку сте заинтересирани за овој уред проверете повеќе на следниот ЛИНК.

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.