imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Објавен е iOS 12.1.3


Всушност се работи за поправка на помали грешки за iOS и HomePod како и за вознемирувачкиот проблем со CarPlay.

Иако iOS 12 требаше да има тајно ажурирање, сепак содржи многу интересни карактеристики. Некои од нив се зајакнување на постари уреди, нови AR карактеристики, некои редизајнирани основни апликации, Digital Health статистика, FaceTime надградби, групирани известувања или нови подобрени алгоритми на Photos апликацијата.

Од лансирањето во септември, првото големо ажурирање веќе пристигна и тука има мало подобрување.

Apple го изјави следново за ова ажурирање:

iOS 12.1.3 вклучува поправки на грешки за вашиот iPhone или iPad.

Ова ажурирање:

 • Го корегира проблемот во пораките што може да влијае на прикажувањето на фотографиите во детален преглед
 • Адресира проблем во кој фотографиите може да имаат пругасти ефекти откако ги испраќате од Share Sheet.
 • Го поправа проблемот кој би можел да предизвика изобличување на звукот при користење на надворешен аудио уред на iPad Pro (2018)
 • Го поправа проблемот што би можел да предизвика исклучување на одредени CarPlay системи на XR iPhone, iPhone XS и iPhone XS Max.Ажурирањето на системот вклучува поправки и за HomePod.

  Ова ажурирање:

 • Корегира проблем што може да предизвика рестарт на HomePod
 • Решавање на проблем што може да доведе Siri да престане да слушаИако ова ажурирање не треба да предизвика загуба на податоци, . Направете си резервна копија од сите ваши податоци од вашиот iPhone или iPad.
  Можете да ги зачувате сите ваши податоци на вашиот iCloud или на вашиот компјутер со помош на iTunes.
  Одговорните корисници може да ги направат и двете работи.

  iOS 12 е достапен за следниве уреди: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR, 5th gen iPad, 6th gen iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro 9.7″, iPad Pro 10.5”, iPad Pro 11”, iPad Pro 12.9″ (двете генерации), 6th gen iPod touch.

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.