imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Old Man’s Journey – австриска драма


Без претерување, можеме да кажеме дека денешната игра припаѓа на елитата на App Store. Таа освои 17 различни награди, вклучувајќи ја и Apple Design наградата за најубаво дизајнирани апликации. Old Man’s Journey може да се смета како вежба за релаксација со малку филозофска мудрост.

Игрите за раскажување приказни работат совршено на уреди со екран осетлив на допир. Не е изненадувачко што програмерите на премиум насловите го сакаат овој жанр. Значи, не е лесно да се создаде нешто необично и извонредно кога има тон слични игри што се на располагање. Тимот на Broken Rules, базиран во Виена, успеа да блеска и стана навистина успешен во 2017 година со Old Man’s Journey. Откако ги освои платформите за мобилни уреди и десктоп компјутери, минатата година играта беше лансирана за Nintendo Switch и Xbox ONE. Програмерите се уште продолжуваат да работат на овој проект. Неодамна тие ја намалија големината, ги средија анимациите и создадоа куп смешни iMessage налепници. Но, каква е играта?

Патувањето на Старецот е краток роман кој раскажува за животот на еден стар морнар, без да каже еден збор. Значи, не бара никакви јазични вештини, бидејќи приказната е прикажана од филер анимациите помеѓу двете поглавја. Не сметајте на ништо длабинско. Без расипување на приказната, можеме да кажеме дека можете да ја следите животната приказна на стар морнар, да ги знаете неговите сомнителни одлуки за промена на животот и нивните исходи.

Многу игри за раскажување приказни ја прават грешката да се претворат во здодевен избор. Овие полу-интерактивни игри не се повеќе забавни отколку вртење страници на една книга. Патувањето на Стариот човек има многу повеќе од тоа. Во 14 поглавја од животот на стариот човек навистина може да ја играте играта. Со соочувањето со актуелните трендови, секоја фаза е обоена во пастел и е полна со бои.

Авантурите на морнарот ќе ве однесат низ многу различни убаво дизајнирани локации, кои се многу слични на вистински слики. Треба да ги организирате за да може да преминете на следна фаза. Овој концепт е навистина оригинален и внимателен.

Освен уметничкиот дизајн на играта, музиката со полни емоции има и значајна улога. Саундтракот кој се состои од единаесет различни музички парчиња ја комплетира целата игра. Навистина можете да уживате во тоа што седите пријатно во каучот. Саундтракот е достапен и на “Apple Music”, можете да го видите пред да ја купите играта. Тоа ја покажува атмосферата подобра од која било.

Времето на играње е околу 1,5 часа, што не е толку долго. Но, во случај на ваква игра базирана на приказни, тоа не е толку необично. Тоа навистина вреди, но обично се намалува за 50%. Нема app purchases, , ниту реклами, па ќе добиете убаво и непречено играње за вашите пари.

Преземете ја Old Man’s Journey од App Store (iPhone, iPad)

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.