imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ослободете ја креативностa – 5 апликации за снимање на вашите идеи во движење


Сите имаме одлични идеи. Тие доаѓаат од никаде, а потоа ги снемува. Ако само можеме некако да ги зачуваме! Со овие апликации, можете да ги  во движење на вашиот iPhone или iPad и никогаш повеќе нема да жалите дека вашите генијални планови се изгубиле засекогаш!

Инспирацијата е од клучно значење за започнување и успешно спроведување на нови проекти, било креативни уметнички изрази, иновативни решенија во бизнисот, па дури и вешто организирање на секојдневните задачи. Проблемот е, никогаш не знаете кога и каде ќе ве погоди инспирацијата. Но, кога ќе дојде, треба да бидете брзи. Земете го вашиот iPhone и зачувајте ја во една од овие апликации кои нудат многу повеќе можности за снимање идеи од традиционалната тетратка и пенкало. Ако некоја од нив ви се допадне, притиснете ја на вашиот iPhone или iPad и преземете ја од iOS App Store.

Notes

Зададеното решение од Apple е веќе дел од вашиот iPhone, iPad и Mac и е длабоко интегрирано во екосистемот на Apple. Од iOS 11, апликацијата е засилена со многу нови функции што ја прават целосна алатка за снимање на идеи. Notes е идеална апликација за запишување на брзи мисли, создавање на листи за проверка, скицирање идеи или означување на слики. Можете рачно да креирате нова белешка или да побарате од Siri да ја креира. Апликацијата нуди широк опсег на алатки за форматирање, можете да креирате табела, наслов, наслов или листа со броеви. Покрај тоа, ви овозможува да прикачите предмети од други апликации како што се фотографии, видеа, веб-страници или локација во Мапи. Многу практична карактеристика е интегрираниот скенер на документи, кој во комбинација со алатката Markup ви овозможува да ги потпишувате и кодирате документите директно во апликацијата. Благодарение на iCloud, вашите белешки можете да ги ажурирате во сите ваши уреди.  

Evernote

Evernote е една од најпопуларните апликации за собирање и организирање идеи. Во оваа екстремно добро дизајнирана и user-friendly, но софистицирана апликација, ќе најдете алатки за пишување и форматирање на вашите белешки, креирање на листи со задачи и потсетници, прикачување на документи, фотографии, PDF фајлови, видеа и аудио фајлови. Во самата апликација, можете да креирате гласовни белешки или да снимате состаноци или предавања, документи за скенирање и ракописни белешки, да подготвувате скици и да коментирате слики или PDF-фајлови. Користејќи го Evernote web clipper можете да зачувате веб-страници на Evernote. Лично, многу корисна ми е можноста за користење на шаблони при креирање белешки. Има неверојатен број од нив поделени во категории како состаноци, лична благосостојба, дом и градина, патување и многу повеќе. Најдете соодветен образец и половина од организаторската работа е направена за вас. Основната верзија на Evernote е бесплатна со ограничен месечен upload od 60 MB, премиум верзијата (за 6,99 евра / месечно) нуди месечен upload до 10 GB и функции како офлајн пристап до преносни компјутери, можност за анотирање на PDF фајлови, скенирање и дигитализирање на бизнис картички.

Mindly

Ако сте повеќе визуелен тип и наместо да пишувате белешки, претпочитате да направите мапи за умот, обидете се со Mindly. Оваа апликација ви овозможува да ги визуелизирате вашите мисли на едноставен и ефикасен начин. Совршена е за brainstorming, собирање и структурирање на вашите идеи, планирање на проект или подготовка на говор. Mindly ви овозможува да креирате бесконечна хиерархија на елементи и да прикачите белешки, икони, веб-линкову и фотографии на било кој од нив. Апликацијата има едноставен кружен дизајн, можете да изберете од многуте опции за бои и широката колекција на икони. Можете да ги синхронизирате фолдерите на вашите уреди со помош на iCloud поддршка или да ги експортирате вашите податоци во повеќе формати, вклучувајќи PDF / OPML / Text / Image. Надградбата до целосната верзија ќе го отстрани ограничувањето на бројот на елементи кои можете да ги управувате и да ги отклучите дополнителните опции и функции за експортирање.

Skitch

Skitch од Evernote е многу корисна и забавна алатка за визуелно изразување на вашите идеи. Има едноставна палета алатки  и голем број на алатки за коментари, за да можете да коментирате за содржината и да цртате стрелки, да додавате емотикони и други графики за подобро да се изразите. Можете да креирате нова фотографија, да изберете од вашата библиотека со фотографии, да креирате мапа, да цртате на празна страница или да зафаќате дел од веб-страницата за прибелешки. Интерфејсот е многу интуитивен и лесен за користење, можете брзо да ги анотирате сликите и скриншотовите и сето тоа да го организирате со Evernote. Со широк опсег на опции за споделување, навистина е забавно да маркирате фотографии од глупави, кул или инспиративни работи што ги гледате и да ги споделувате преку социјалните медиуми, е-пошта или SMS.

SketchBook

Некои идеи полесно се изразуваат со цртежи отколку со текст, забелешки или дијаграми. За нив пробајте ја Autodesk SketchBook, слободна апликација за скицирање, која е едноставна за користење, но нуди алатки за цртање на професионално ниво. Користете ја за генерирање и зачувување на инспирацијата и за ослободување на вашата креативност. Неверојатниот опсег на алатки и опции за бои, заедно со употребата на слоеви ви овозможува да дадете облик на вашите идеи. Дури и ако немате напредни уметнички вештини, визуелно можете да ја искажете вашата најнова инспирација, а потоа да ја споделите лесно преку е-пошта, порака или социјалните медиуми. Целосно опремената верзија на SketchBook е бесплатна за сите.

Кои алатки или апликации сакате да ги користите за зачувување на вашите идеи во движење?

 

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.