imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ова се најдобрите годинашни фотографии снимени со iPhone


Оваа година е одржано 11. доделување на наградите за фотографии снимени со iPhone (IPPAWARDS). На ова натпреварување, професионалниот панел на судии ги наградува најдобрите фотографии снимени со iPhone во 18. категории.

Натпреварувањето iPhone Photography Awards е едно од најстарите од овој вид – наградите се делат од претставувањето на првиот iPhone во 2007. година. Членовите на независниот судечки панел ги избираат најдобрите фотографии помеѓу илјадниците испратени од повеќе од 140 држави ширум светот.

Според условите на натпреварувањето, можете да учествувате само со фотографии снимени со iPhone, iPad или iPod. Исто така, дозволена е употреба на апликации за уредување на фотографии компатибилни со тие уреди. Иако е забранета употреба на компјутерски апликации, како Photoshop, дозволено е да се работи со различните хардверски додатоци (како леќите Olioclip)

Голема награда, фотограф на годината

Displaced | Jashim Salam | iPhone 7 | Бангладеш

Прво место, фотограф на годината

Baiana in yellow and blue | Alexandre Weber | iPhone 6s | Бразил

 

Второ место, фотограф на годината

Eye to eye | Huapeng Zhao | iPhone 6 | Кина

Трето место, фотограф на годината

I want to play | Zarni Myo Win | iPhone 7 Plus | Мјанмар

 

Прво место – Апстракција

Glenn Homann

Прво место – Животни

Robin Robertis

Прво место – Архитектура

Massimo Graziani

Прво место – Деца

Melisa Barrilli

Прво место – Цвеќе

Alison Helena

Прво место – Пејзаж

Charles Thomas

Прво место – Стил на живот

Natalia Garcés

Прво место – Природа

Sukru Mehmet Omur

Прво место – Вести/Настани

Mohammed Badra

 

Прво место – Останато

Amy Nelson

 

Прво место – Панорама

Mateusz Piesiak

 

Прво место – Луѓе

Jonas Wyssen

Прво место – Портрет

Scott Woodward

Прво место – Серија

Cocu Liu

Прво место – Мртва природа

Fiona Bailey

Прво место – Заоѓање на сонце

Sara Ronkainen

Прво место – Патување

Anna Aiko

Прво место – Стебла

Lidia Muntean

 

За повеќе наградени фотографии посетете ја интернет страницата iPhone Photography Awards, а таму сами можете да се пријавите за следната година. Рокот за пријава е 31. март 2019, па имате време.

Извор: IPPAWARDS

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.