imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Персонализирано филмско искуство – Ова е tvOS 13


Неодамна претставениот tvOS 13 го прави Apple TV повеќе персонализиран и доби убав фејслифтинг, кој може да изгледа и некако познато…

Се разбира, мојата прва мисла беше „па добро, тоа изгледа токму како Netflix”, но размислувајќи за сите стриминг услуги што ги знам, не можам ни да замислам поинаков почетен екран. Сите услуги изгледаат исто: големи сликички, огромни прегледи и персонализирани препораки. Иновацијата може да дојде еден ден, но дефинитивно не денес.

Новиот распоред совршено одговара на плановите на Apple и е одличен претходник на претстојната Apple TV+ услуга оваа есен (барем во САД), па затоа не можевме да очекуваме други надградби. Покрај новиот распоред, имаше и неколку други подобрувања, ајде да ги видиме сите еден по еден.

Мулти-корисничка поддршка

Ова е сосема основна опција, така што новиот Apple TV, исто така, донесува мулти-корисничка поддршка, на која можете да и пристапите од Контролниот центар. Со опцијата за повеќе корисници, препораките и личните поставки ќе бидат одделени. Документарците поврзани со војни на тато нема да се мешаат со мафијашките серии на мама и цртаните филмови на детето.

Apple Music

Исто како и филмските препораки: сите можат да имаат сопствени музички профили со дополнителна опција за прикажаните текстови на екранот. На само еден чекор сме од претворање на Apple TV во екстра скапа караоке-машина.

Apple Arcade и поддршка за Xbox + PlayStation контролер

Веќе можевте да играте игри на телевизорот, но користењето на далечинскиот управувач на телевизорот не беше најудобна опција. Еве две нови функции кои Apple неодамна ги претстави. Една од поддршките за Apple Arcade. Покрај iPhone, iPad, iPod Тouch и Mac, ќе можете да играте и на Apple TV. И другото големо нова работа е тоа што можете да поврзете Wireless Controller на Xbox преку Bluetooth, заедно со PlayStation DualShock 4. Играњето е многу подобро на овој начин.

Нови скринсејвери

Најпрвин мислев, ова не е многу голема работа, но како што ги прегледував сликите, видов дека новите скринсејвери биле направени во соработка меѓу Apple и BBC Natural History. Тимот стои зад познатата документарна серија Blue Planet. И покрај тоа што се ладни, изгледаат одлично (на соодветен екран).

Како и сите други оперативни системи, tvOS 13 ќе биде достапен за пошироката публика во септември за Apple TV 4K и Apple TV HD.  

 

 

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.