imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Се што би требало да знаете за новиот iPad mini


Има се повеќе доверливи и помалку доверливи гласини, документации и знаци кои тврдат дека Apple ќе го претстави новиот iPad mini. Кога тоа би можело да се случи? Еве се што дознавме досега…

Еден од најпопуларните уреди на Apple е iPad mini, баш како што тоа е iPhone SE во случајот на паметните телефони. Има совршен однос на цената и вредноста, мал е и практичен, и не морате да правите перформанси кога се работи за перформансите. Единствениот проблем е во тоа што најнеодамнешен модел е iPad mini претставен во септември 2015. година. А оттогаш помина доста време.

Сега изгледа дека Apple ја обновува оваа линија производи и се подготвува да ја претстави следната генерација со iPad mini 5. Каков би можел да биде? Немаме сигурни информации, но ги склопивме сите делови на сложувалката, врз основа на гласините:

Дизајн

Сите знаци укажуваат на тоа дека нема да има позначајни промени во дизајнот на новиот уред. Нема да има екран без рамки, нема Face ID, ни остри рабови, како што ги има на новите iPad Pro модели. Не е претерување кога би каажале дека дизајнот е најмалку возбудливата промена кај iPad mini. Овие факти можат да се потврдат со помош на неколку протечени фотографии, кои тврдат дека го прикажуваат новиот уред.

Спецификации

Сегашниот и најнов iPad mini има A8 процесор, кој би можел да ви биде познат од iPhone 6. И повеќе од сигурно е дека ќе биде ажуриран, не морате да бидете Ming-Chi Kuo за тоа да го знаете. Каков би можел да биде новиот процесор?

Моментната евтина верзија, 9,7-инчниот iPad има A10 Fusion чип. Тоа би можел да биде разумен избор и за новиот iPad mini. Стар е, но функционален.

Во поглед на екранот, гласините наведуваат дека би можел да биде “послаб” панел, баш како и кај 9,7-инчниот iPad. Значи, нема да има 120Hz или ламинација и ќе ги нема другите додатоци. Само едноставен – ако и натаму остане – 7,9-инчен екран со прилично ниска, но апсолутно чесна резолуција.

Можно е дека овој мал уред ќе поддржува користење на Apple Pencil. Бидејќи Apple ја отстрани Pro ознаката од оваа функција, сметаме дека би можела да биде вклучена и во другите уреди. Меѓутоа, поддршката за Smart Keyboard – затоа што и тоа беше вклучено во гласините – не би била толку разумна. Колку една таква мала тастатура би можела да биде корисна?

Цена

Можете да видите дека има прилично многу компромиси на кои треба да се согласите: ист дизајн, нема нов хардвер, пониска категорија на екран, ништо посебно. Меѓутоа, тоа би можеле да бидат предности: сето тоа би можело да ја задржи цената ниска. Сите извори наведуваат дека цената на претстојниот iPad mini 5 би можела да биде евтина или поевтина од моментната. Имајќи на ум дека 9,7-инчниот iPad чини 329 долари, би било праведна одлука да се задржи цената под 300 долари. Кога тоа би било вистимито, тоа би била убиствена понуда.

Датум на лансирање

Звучни добро, зарем не? Дали би го купиле? Па, можеби нема да морате долго да чекате на тоа. iOS 12.2 е моментно во фаза на бета тестираање, а тоа е системот кој ги вклучуваше првите траги од новиот mini. Поради тоа, производот би можел да биде лансиран напролет.

Можете ли да се сетите на настанот што се случи минатиот март? Аппле го претстави новиот 9,7-инчен iPad на својот тн. едукациски настан. А имајќи на ум дека iPad mini би можел да биде помлад брат на овој уред, можеме да претпоставиме дека и овој ажуриран модел би можел да се појави оваа пролет. Сакаме да го имаме. А вие?

Извор: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.