imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Оваа објава не е ажурирани повеќе од година дена. Имајте во предвид дека објавата може е веќе застарена.

Вонредни вести: Apple објави нови MacBook Pro модели


MacBook Pro моделите со 13 и 15-инчи се тивко ажурирани со многу нови функции: отсега па натаму, можете да ги нарачате со 32 GB RAM и 6-јадрен процесор на Intel.

Apple ги претстави новите MacBook Pro, моделите од 13 и 15 ги добија најдобрите хардверски спецификации на пазарот. Компанијата го обезбеди помалиот модел со четири-јадрени Intel Core i5 и i7 процесори, а можете дури и да го нарачате помоќниот 6-јадрен Core i9 процесор.

Да ги погледнеме новите функции и спецификации:

13″ MacBook Pro

 • Осма генерација quad-core Intel Core i5 и i7 процесори до 2.7GHz со Turbo Boost до 3.8GHz
 • Интегрирана графика Intel Iris Plus 655
 • 16 GB 2133 MHz LPDDR3 RAM меморија
 • 2TB SSD простор за складирање
 • Ретина дисплеј со True Tone технологија
 • 4 Thunderbolt 3 портови
 • 3. генерација butterfly тастатура

15″ MacBook Pro

 • Осма генерација 6-јадрени Core i7 и Core i9 процесори до 2.9GHz со Turbo Boost до 4.8GHz
 • Radeon Pro дискретна графика со 4GB GDDR5 видео меморија
 • 32GB DDR4 RAM меморија
 • 4TB SSD простор за складирање
 • Ретина дисплеј со True Tone технологија
 • 4 Thunderbolt 3 портови
 • 3. генерација butterfly тастатура

Ако ги споредиме надградбите со претходните модели, моделот со 15 инчи, покрај тоа што ги доби најновите процесори, има и опција за 32GB DDR4 RAM, па дури и можете да го нарачате со 4TB SSD меморија. Можете да го користите 13-инчниот модел само со 2TB SSD меморија, но во новите четири-јадрени верзии можете да вклучите уште два USB-C порта и сите тие го добија Thunderbolt 3 стандардот, слично како кај 15-инчните модели.

Apple објави фасцинантни производи, а на ажурираната веб-страница, со шарени дијаграми го прикажува степенот на напредок во споредба со претходните модели: БРУТАЛНО! 6-јадрените процесори рендерираат дури 65 проценти побрзо во Autodesk Maya со Arnold рендерирање, додека 13-инчниот quad-core модел, што досега имаше две јадра, сега е 90 проценти помоќен.

Најмоќниот модел од новата линија е во состојба да се справи со девет 4K видео стримови одеднаш и не би требало да има проблеми со експортирањето. Благодарение на чиповите од осмата генерација, ќе можете да експортирате 8-битни HEVC филмови дури 55 отсто побрзо.

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.