imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

WWDC 2018 – Што може да очекуваме?


WWDC 2018 официјално започнува утре, а Apple ќе ги претстави сите тие новости на кои работеле низ целата година. Како што е традицијата, ќе Ви овозможиме кратко резиме во кое можете да ги најдете сите оние вести, гласини и протекувања што може да Ви дадат една претпоставка што да очекувате.

Оваа година не беше толку лесно со актуелните софтвери на Apple. Тие воведоа многу иновации во 2017 година, многу луѓе почнаа да користат бета софтвер, и општо познато е дека ентузијазмот – особено кон IOS 11 – беше прилично одличен. И во септември тие претставија се и светот беше шокиран.

Сепак, многу работи се случија од тогаш, се навикнавме на чудниот контролен центар, грешките почнаа да исчезнуваат, а во последниве денови, пристигнаа последната ветена карактеристика, па конечно го добивме Home Pod, iMac Pro. Во меѓувреме, Apple донесе одлука:

Оваа година, наместо да претстават тон иновации, тие ќе ги претстават најстабилните системи досега, само со неколку спектакуларни иновации.

Значи, во основа, можеме да очекуваме поинаков WWDC до одреден степен, со помалку изненадувања. Ајде да видиме што треба да очекуваме:

iOS 12

Долго верувавме дека најголемата и најинтересната иновација на iOS 12 ќе биде Project Marzipan, што би можело да ни донесе спојување на iOS и MacOS апликации. Сепак, во меѓувреме Apple ја намали брзината, па Gruber верува дека нема шанса за такви новости утре. Сепак, најголемото прашање е што ќе се случи тогаш? Искрено, немаме многу информации за ова.

Највозбудливо е тоа што Apple може да отклучи нови NFC опции. Што би значело дека надворешните програмери би можеле да добијат пристап до рестриктивно употребливи чипови кои биле присутни од пуштањето на iPhone 6 и кои исто така ќе имаат многу можности. Замислете го Вашиот iPhone како вашата PayPass картичка, влезната картичка или клучот за автомобил. Можностите се навистина неограничени, но, се разбира, ќе зависи од Apple колку тие ќе имаат корист.

Покрај тоа, речиси сигурно е дека апликациите AR и ARKit ќе добијат особено внимание на конференцијата. Минатата година беа поставени темелите и во текот на годината беа претставени многу  добри концепти и добри проекти, па би било глупаво да не се продолжат концептите. Иако 1.5 верзијата на ARKit е претставена не толку одамна, затоа е можно дека ќе слушнеме за иновациите на 2.0, барем неколку зборови.

Конечно, исто така се чини веројатно дека дигиталната благосостојба исто така ќе биде на дневен ред. Ако сакаат да останат актуелни, тие ќе мора да вградат некои спектакуларни карактеристики во системот што би можеле да помогнат во справувањето со дигиталната зависност (знаете, кога го користите Вашиот телефон многу) и сл. Тие дефинитивно треба да го направат тоа!

И ни требаат нови Animojis, исто така.

macOS “име на некоја планина” и watchOS 5

Што се однесува до macOS, ние не очекуваме многу иновации. Бидејќи разни безбедносни проблеми слично влијаеле на десктоп системот и iOS, ние главно очекуваме помали безбедносни и стабилни верзии. Што се однесува до името, сугерираме дека ќе почнат да го користат изразот “macOS Higher Sierra”, бидејќи тоа веројатно ќе биде помала промена.

Во врска со watchOS 5, најчестите желби се екраните дизајнирани од надворешни развивачи. Сепак, верувам дека не треба да очекуваме повеќе од 3-4 нови официјални Face Watch-ови. Друг сон е следење на спиењето и интелигентен аларм. Многу други производи на пазарот се во можност да ги извршуваат овие карактеристики, па затоа е крајно време Apple да биде во предност во играта.

Хардвер

Иако WWDC обично е сконцентриран на софтвер, не треба да ги исклучуваме хардверските новости. На пример, минатата година беа објавени новите iPad, Home Pod и iMac Pro, кои речиси се сметаат како потфрлање. Оваа година линијата најверојатно ќе биде послаба, но сé уште се надеваме на некои нови производи.

Полначот AirPower би изгледал исклучително голем на полиците во продавниците, и компанијата им  го должи на клиентите тоа. Понатаму, тие можат да продолжат со HomePod линијата и конечно да воведат паметни звучници за дома. Истото е можно за слушалките – следната генерација на AirPods би можела да пристигне или Apple слушалки со студиски квалитет.

За жал, претходно споменатите беа за желбите и фантазијата, но сепак, новите MacBook Pro се можност. Покрај тоа, според други извори може да се очекуваат iPad Pro X, кој ќе добие FaceID, нов OLED екран и силен хардвер. Кој знае…

Накратко, тоа е сè што можеме да очекуваме, веруваме или знаеме, барем за сега. Не многу, но во рок од неколку часа ќе се дознае повеќе. Како и обично, утре ќе одиме во живо со цел да Ве информираме за најавите. Се гледаме утре!

Apple Inc. (AAPL)

Дали го прочита ова?

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.

Воодушевен што сум повторно во Франција за да се сретнам со талентираниот тим во Марсеј.